ďťż
Naklejka PL na samochodzie





regiz - 22 sie 2007 12:43
Dziś wieczorem wyjeżdżamy na pierwszą dłuższą wyprawę MPSką (zobaczymy jak się sprawuje na autostradach ), zaliczymy sporo krajów, ale teraz naszły mnie takie wątpliwości... Kiedyś był taki obowiązek, żeby na samochodzie znajdowała się naklejka PL, na granicy nawet dostaliśmy kiedyś mandat za brak takowej. Czy ten nakaz dalej obowiązuje? Jak to wygląda w krajach UE, a jak poza nią? Podejrzewam, że w UE tak czy inaczej nie będzie problemów, ale np. boimy się, czy nie przyczepią się w Chorwacji czy Bośni i Hercegowinie...

Macie jakieś pewne informacje na ten temat?




Pajko - 22 sie 2007 12:49
Ja jadac polska-słowacja-wegry nie mialem zadnych problemow nie posiadajac takiej naklejki



Adaś - 22 sie 2007 12:51
nie powinno być żadnych problemów, na rejestracji jest przecież skrót kraju.



adalbertus - 22 sie 2007 13:00
Hmmm... rok temu robiłem trasę: Polska-Niemcy-Włochy i nie miałem problemów, ale nie jestem pewny czy jest taki obowiązek czy nie... może spytać się w PZMOT?

Na granicy nikt na samochód się nie ogląda (zwłaszcza że jedyna "prawdziwa" granica to z Polską ) - nie wiem jakby się zachował np. patrol policji przy rutynowej kontroli...




regiz - 22 sie 2007 13:30
W ustawie z 20 kwietnia 2004 roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzono m. in. zapis, z którego wynika, że obowiązek oznaczenia pojazdu, który ma być używany w ruchu międzynarodowym znakiem z literami "PL" uważa się za spełniony, jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak określający państwo, w którym pojazd został zarejestrowany.




b2 - 22 sie 2007 13:59

może spytać się w PZMOT?

o matko

a może prościej wziąć do ręki kodeks ruchu drogowego?

Art. 59. 1. Pojazd zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, powinien być oznaczony znakiem z literami "PL".

2. Pojazd zarejestrowany za granicą uczestniczący w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany.

3. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 i 2, uważa się za spełniony, jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak określający państwo, w którym pojazd został zarejestrowany.




Santana - 22 sie 2007 14:45
tylko po co ta naklejka skoro na nowych blachach jest i tak PL ?



regiz - 22 sie 2007 14:53

tylko po co ta naklejka skoro na nowych blachach jest i tak PL ?
Jeszcze 5 lat temu na granicy słowackiej wlepiano mandaty za brak naklejek, mimo nowych tablic...


a może prościej wziąć do ręki kodeks ruchu drogowego?
(...)
nei ma ograniczenia jedynie do teryturium UE/EEA.
oczywiście prawo lokalne może przewidywać inne zasady, ale na tym poziomie jest raczej unifikacja.


Ta ustawa określa jedynie tyle, że POLSCY celnicy na granicy nie przyczepią się do samochodu bez naklejek Na szczęście ta właśnie ustawa wynika z postanowień międzynarodowych i odpowiednie przepisy znajdziemy we wszystkich państwach UE etc.

Natomiast w kwestii Chorwacji (bo to nasz kraj docelowy)... zadzwoniłem do ich agencji informacji turystycznej w Polsce, miła pani powiedziała, że nie wie, ale skontaktuje się z automobilklubem w Zagrzebiu i się dowie; oddzwoniła za pół godziny i powiedziała, że nie ma obowiązku posiadania naklejki To się nazywa informacja turystyczna, jak nie wiedzą to się dowiadują i oddzwaniają



Achemenid - 22 sie 2007 15:53
regiz
według przepisów w Chorwacji powinieneś mieć naklejek ale porostu tamtejsza policja jest życzliwsza dla turystów to jest przecież ich narodowy biznes turystyka .
Chorwacja nie należy do UE



ravo - 22 sie 2007 17:08
b2
to i owo



Italiano - 25 sie 2007 8:43

według przepisów w Chorwacji powinieneś mieć naklejek ale porostu tamtejsza policja jest życzliwsza dla turystów to jest przecież ich narodowy biznes turystyka .
Chorwacja nie należy do UE

Multum włochów jeździ do Chorwacji na wakacje....żaden włoch nie ma naklejki na aucie.

0000_menu