ďťż
Pytanie o szybkę





autor: Darek - Zamieszczono: pn lut 28, 2005 1:07 am
Proszę uświadomcie mnie, który kolor szybki będzie najlepszy na pochmurną i mglistą pogodę , gdy wszystko zlewa się w jedno.

Może ta stronka posłuży jako przykładowa http://oakley.com/catalog/colors/goggles/snow/a_frame/jet_black/vr28_polarized

2 · Select a Lens Color:




autor: lusnia - Zamieszczono: pn lut 28, 2005 4:58 am
Ja zawsze przymierzałem/kupowałem gogle w sklepach koło nartostrad we mgle i śnieżycy. Nie znam lepszego doboru gogli do percepcji moich oczu..
Zazwyczaj jest to żółta szybka. Pewnego razu kupowaliśmy gogle z kolegą. On najostrzej widział kontury śniegu w pomarańczowej. Tak więc optimum jest sprawą idywidualną



autor: robert - Zamieszczono: pn lut 28, 2005 10:31 am

Proszę uświadomcie mnie, który kolor szybki będzie najlepszy na pochmurną i mglistą pogodę , gdy wszystko zlewa się w jedno.

IMHO tylko żółta, z pochłanianiem rzędu 18-25%. np. Carrera Kimerik z polaryzacją lub Carrera Testa.

Z podanych przez Ciebie to myślę, że ta: http://oakley.com/catalog/colors/goggle ... atte_black



autor: qbas - Zamieszczono: wt mar 01, 2005 9:12 am
Ja ze swoich doświadczeń polecam zdecydowanie, żółte. Od czasu kiedy przez przypadek kupiłem okulary Scotta powiedziałem sobie, że tylko takie. I jak narazie mi się sprawdza. dodatkowo Scott maiał coś takiego, że... trudno to określić, ale zachowywały się mniej więcej tak jakby odcinały pewnien bardzo ścisły zakres światła. Efekt był taki, że np jadąc drogą przez las przy słońcu z boku nie było typowego zachowania pod tytułe jasno-ciemno-jasno-ciemno tylko w miarę równo widziało się całą drogę. Było to naprawdę super ponieważ wjeżdżając do tunelu np. nie trzeba było zdejmować okularów tylko spokojnie można było prowadzić dalej.
Z tego co wiem Scott takie same szybki stusuje też w goglach.




autor: Bobic - Zamieszczono: czw mar 03, 2005 5:14 pm
Darek, zółta z polaryzacja



autor: Mariusz - Zamieszczono: czw mar 03, 2005 5:21 pm
Bobicku - tak mi do głowy przyszło skoro o sprzęcie.
Dla dobra firmy w której pracujesz, jak i dla naszej wygody powinieneś chyba w dziale kupię/sprzedam wstawić aktualna listę tego co masz na stanie z uwzględnieniem wyprzedaży z zezłych/tego sezonu.
Tyle ludzi sie mnie pyta o narty, a qrde nie chce mi sie za każdym razem pytać o aktualną ofertę.



autor: Bobic - Zamieszczono: czw mar 03, 2005 5:24 pm
Masz racje Mariusz, tak tez uczynie, ale dopiero co wrocilem z prezentacji nowej kolekcji w Szczyrku.

Daj mi ochlonac, a w poniedzialek umieszcze takowa liste.



autor: Andrzej K - Zamieszczono: czw mar 03, 2005 10:40 pm
Darek jak chcesz to wskanuję stronki z katalogu markera na temat szybek i własności kolorów i powłok (pokryć) ale w jakim języku? Mam niemiecki i angielski



autor: Maciek - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 8:19 am
En



autor: Darek - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 8:57 am

Darek jak chcesz to wskanuję stronki z katalogu markera na temat szybek i własności kolorów i powłok (pokryć)
Myslę , że to bardzo interesujący pomysł , nie tylko dla mnie , na oddzielny temat .( język angielski , a może ktoś przetłumaczy) .

Ja już kupiłem te http://oakley.com/catalog/colors/goggles/snow/a_frame/matte_black

Z początku chciałem kupić samą szybkę 160 $ ( mam już "A Frame") , ale pan
z firmy powiedział : te gogle to absolutna nowość na ten sezon, szybka jest grubsza i mimo tej samej nazwy ("A Frame") do starszych oprawek nie pasuje.



autor: torek - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 9:12 am

...kupić samą szybkę 160 $
Ile



autor: qbas - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 9:24 am
A nie widzałeś za ile kupił gogle? $200 to co się dziwić.



autor: Jack - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 10:05 am
A mialo moze ktos doswiadczenia z okularami Adidasa - Elevation ClimaCool?
Widzialem to na tej stronie:

http://www.the-eye-shop.com/EN/produit. ... _pdt=19028

i wyglada dosc ciekawie. Zastepuje gogle i okulary przeciwsloneczne.
2 szybki, dopinany pasek, ktory rozwiazuje problem gdy jezdzimy w kasku. No i mozliwosc wpiecia clipsa (niestety dodatkowa oplata) - to dla tych ktorzy potrzebuja szkiel korkecyjnych.
Pytanie tylko czy to wszystko dziala? I czy nie wiecie przypadkim o podobnych rozwiazaniach innych firm (najlepiej zeby byly troche tansze )?



autor: lusnia - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 3:45 pm

Pytanie tylko czy to wszystko dziala? I czy nie wiecie przypadkim o podobnych rozwiazaniach innych firm (najlepiej zeby byly troche tansze

KNM używa 0d 3 lat korekcyjnych Alpiny z szybką ciemną i żółtą, kupionych wraz z soczewkami (zrobili w 1h) za 130 EUR. Można dokupić jeszcze dodatkowe (np. pomarańczową)
Działa bdb. Wchodząc do schroniska można odpiąć szybkę (zatrzaski) i zostać w korekcyjnych. Nie nadają się na mróz, bo nie osłaniają zatok czołowych.



autor: Andrzej K - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 9:34 pm
tu można pobrać pliki opisujące szybki i ich właściwości z katalogu markera 2004 w języku niemieckim
http://www.narty.g2g.pl/okn/gogle_de1.gif
http://www.narty.g2g.pl/okn/gogle_de2.gif
i wjęzyku angielskim a katalogu 2003
http://www.narty.g2g.pl/okn/gogle_en1.gif
tekst niemiecki jest nieco obfitszy



autor: Andrzej K - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 11:15 pm
jeszcze takich parę uwag w sprawie szybek


Darek, zółta z polaryzacja
tu pewien problem
Polaryzator czy inaczej filtr polaryzacyjny jest koloru szarego czyli szybka żółta nie bardzo może być z polaryzatorem
zresztą tak naprawdę bardzo łatwo sprawdziś czy szybka w goglach czy okularach ma filtr polaryzacyjny. Potrzebny jest telefon komórkowy. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny wykorzystuje zjawisko zmiany płaszczyzny polaryzacji. Jeśli na wyświetlacz będziemy patrzeć przez filtr polaryzacyjny to obracając go w płaszczyźnie prostopadłej do osi patrzenia w pewnym momencie obraz na wyświetlaczu zniknie. Jeśli takie zjawisko nie wystąpi to wszelkie napisy o szkłach z polaryzatorem są tylko napisami. Zresztą pochwalę się. Korzystając z tej metody parę dni temu kupiłem na wyprzedaży bardzo fajne okulary Carrery za 13 zł. Zwróciły moją uwagę szarym kolorem szkieł. Pani w sklepie była bardzo zdziwiona patrząc jak wyciągam komórkę i manewruję nią przed oczyma. A fuk olbrzymi bo parę lat temu za polaroidy z polaryzatorem zapłaciłem jakieś 150 zł. Lepszy jest wyświetlacz monochromatyczny ale na kolorze też działa. I jeszcze jedna uwaga. Działanie polaryzatora w zakresie tłumienia blików i wyostrzania obrazu jest przy położeniu Słońca prostopadle do kierunku patrzenia.

...jest to żółta szybka...On najostrzej widział kontury śniegu w pomarańczowej
Szyby żółte. Tu trzeba nieco uważać. Zółte (od jasnej żółci do bursztynu) powinny być filtrem wycinającym kolor niebieski. A nie każda żółta szybka filtruje niebieski. Test jest też prosty. Należy przez taką szybkę spojżeć na coś niebieskiego (kiedyś miałem taki tester do filtrów fotograficznych w postaci koła tęczowego barw) i to co niebieskie będzie przez szybę filtrującą czarne. Filtry wycinające kolor niebieski poprawiają ostrość widzenia w szarówce i mgle. Z tego co kiedyś czytałem w ulotce ot takich bursztynowych przeciwmgielnych okularów zjawisko jest łatwe do wytłumaczenia. Widmo światła Słonecznego jest w zasadzie pełne. Swiatło padając na soczewkę oka załamuje się na niej i pada na siatkówkę. Kąt załamania jest zależny od długości fali. I tak to jakoś jest że nie wszystko trafia idealnie na siatkówkę, część spektrum pada nieco przed część nieco za. W warunkach mgły lub szrówki więcej w całym widmie składników zbliżonych do niebieskiego który nie trafia idealnie na siatkówkę. Wycięcie tej części widma powoduje że pozostałe składniki światła odbierane są ostrzej.
Podobny etekt jest w szybach z naniesioną warstewką supercienką złota. Kiedyś Scott robił coś takiego cena była abstrakcyjna ale działało świetnie do momentu jak taki jeden mi na nich usiadł.



autor: torek - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 11:19 pm
Hurra Moje Uvexy maja filtr polaryzacyjny. Tak się dziwilłem, że ni cholery momentami nie widzę na komórce, a tu proszę, dzięki Andzrejowi już wiem dlaczego.



autor: Andrzej K - Zamieszczono: pt mar 04, 2005 11:42 pm
Jeszcze dodam jedną uwagę. Są szyby ze specjalną powłoką hydrofobową czyli odpychającą wodę . Znacznie mniej parują i nie przeszkadza deszcz, nie trzymają się na nich krople wody.



autor: qbas - Zamieszczono: sob mar 05, 2005 9:10 am

Kiedyś Scott robił coś takiego cena była abstrakcyjna ale działało świetnie do momentu jak taki jeden mi na nich usiadł

Oni to robią do dzisiaj. A ceny mają takie bardziej z kosmosu. Tych okularów co miałem też bym pewnie nie miał gdyby nie to, że mam znajomego dystrybutora.