ďťż
Site Recorder





wojtek - Śro Paź 20, 2010 10:41 am
http://www.3hconsulting.com/ - tutaj link do producenta, znajdziecie tam opis programu, przykładowe prezentacje. Polecam również dział z linkami, który zawiera kilka bardzo ciekawych pozycji.

Co do samego programu - korzystaliśmy z niego na tegorocznych warsztatach do tworzenia trójwymiarowego obrazu wraku F53-18, którego rozpoznanie było celem warsztatów. Posiadamy tylko wersję demo, która pozwala na wprowadzenie 10 punktów, oryginalna kosztuje 2000 euro
Site recorder jest programem, który korzysta z systemu triangulacji, czyli metodzie mierzenia dużych powiechrzni, polegającej na pokryciu stanowiska siecią trójkątów. W naszym przypadku polegało to na wbiciu na około wraku 8 tyczek, wewnątrz 2. Pobrane zostały wymiary pomiędzy każdą tyczką, a następnie, gdy chciano namierzyć jakiś obiekt, namierzano go do 3 różnych tyczek (ilość mogła być różna, im więcje pobranych pomiarów tym lokalizacja była dokładniejsza). Następnie dane wklepywało się do programu - odległości plus głębokość na jakiej był obiekt, oraz głębokość punktu na tyczce, z której to był pobierany wymiar.
Później można było narysować dany obiekt, choćby na podstawie zdjęcia pobranego ze stanowiska. Program również służy do stanowisk powiechrzniowych.
Moim zdaniem program jest świetny i chętnie przedstawię jak działa jeśli będą chętne osoby, po prostu zorganizowałoby się oddzielne spotkanie w sali z projektorem.

W załączniku zamieściłem screen jak to wygląda, wiem, że jest tam dużo kresek i różnego typu pierdół ale naprawdę ma to sens Punkty od C1 do C10 to tyczki, do których namierzane były obiekty, w tym przypadku beczki, których zarys możecie zaobserwować w skupisku zielonych linii (nawet widać napisy typu Beczka1 czy Beczka2). Ogólnie rzut jest 2D, ale wprowadzone były również głębokości na jakiej znajdowały się beczki co pozwalało na oglądanie tego również w rzucie 3D.

Wiem, że chaotycznie, ale jest jeszcze wcześnie ;p




Majkel - Śro Paź 20, 2010 4:55 pm
Wszystko fajnie. Spoko program, ale pytanie jak namierzasz tyczki by ich położenie na stanowisku pokrywało się z planem? Bo metoda triangulacji jest dość znana... nawet na tegorocznej Litwie z niej korzystaliśmy bez site-recordera tylko cyrkla i linijki. Pytanie czy zamiast wydawać kupę pieniędzy na taki program nie da się tego samego opracować wykorzystując jakiś freeware'owy program CADowski... Bo takich programów tez jest sporo łącznie z całym systemem operacyjnym ArcheOS zrobionym czysto pod archeologię

http://gunthera.wordpress.com/2008/02/2 ... cheologow/

P.S. z tymi tyczkami to na serio pytanie. Bo zastanawiam się przy pomocy czego Muzeum tworzy punkty odniesienia z dokładym pomiarem współrzędnych geograficznych.

Tutaj dodaje jeszcze link do aplikacji do AutoCADa wykorzystującej triangulację. http://download.cnet.com/Triangulation- ... 58124.html



Paweł - Czw Paź 21, 2010 5:04 pm
Triangulacja, triangulacja... Majkel słusznie zauważył że za taką funkcję to zdecydowanie wygórowana cena. Więc teraz UWAGA: To nie jest program stworzony tylko do triangulacji!!! Stąd też jego cena. Za pomocą Site Recorder 4 dokumentuje się nie tylko same stanowisko lecz również przebieg badań, postęp w poszczególnych etapach eksploracji i masę innych rzeczy. Cała dokumentacja i dziennik nurkowy w jednym pliku! Do samych pomiarów służy jego darmowa wersja dla studentów (Student Edition). No ale o tym pisałem już w dziale Miejsca do przebadania (dział dostępny wyłącznie dla SKBP i AKBP)



Majkel - Czw Paź 21, 2010 8:36 pm
Dalej nikt mi nie odpowiedział czym ekipa dokładnie lokalizuje stałe do pomiarów




bober - Pią Paź 22, 2010 11:52 am
Do namierzenia stałych używa się gpsa. Na samym początku ustalasz dwa repery i ich współrzędne GPS za pomocą jakiegoś podwodnego urządzenia GPS. Następnie do tych dwóch głównych reperów domierza się dowolną ilość reszty reperów. Wtedy program znając położenie dwóch głównych reperów i odległości od nich reszty reperów sam ustala ich współrzędne.

Np: Na zdjęciu które wkleił Wojtek znamy położenie GPS punktów C1 i C2
Pod wodą nabiliśmy tyczki od C3 do C8 i zmierzyliśmy odległości wszystkich reperów między sobą. W ten sposób po wprowadzeniu do programu została stworzona siatka na której będziemy pracować. Program sam ustala współrzędne GPS wszystkich C-pointów.
Następnie chcąc narysować np: beczkę bierzemy pomiar od jej środka do dowolnych 3 reperów.
Program sam sobie to liczy i nanosi na plan. A znając współrzędne C-pointów program sam ustali współrzędne beczki.
Ważne jest żeby za każdym razem pobierać głębokość punktu który mierzymy bo wtedy program koryguje błąd różnicy odległości który powstaje przy mierzeniu punktów na dwóch różnych głębokościach.

Mam nadzieje że wyraziłem się zrozumiale.



Majkel - Pią Paź 22, 2010 4:10 pm
wystarczyło napisać podwodny GPS i wszystko jasne