ďťż
Trochę optymizmu trochę niepewności





autor: Darek - Zamieszczono: pt paź 12, 2007 4:53 pm
Na narty do parku
Kolejka o długości 2400 metrów będzie przewozić 1400 osób w ciągu godziny. Ma to być jeden z najdłuższych wyciągów w Karkonoszach. Zakup urządzeń i ich montaż ma kosztować około 20 mln zł

Starania o budowę kolejki na Świąteczny Kamień w narciarskim kompleksie Szrenicy trwają już jedenaście lat. Jeśli dokumentacja nie utknie znowu w jakimś urzędzie, budowa zacznie się wiosną przyszłego roku.
Dolna stacja nowej kolejki powstanie obok istniejącej już najniższej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie. Inwestycja jest niezbędna. Gdyby wyciąg nie powstał, narciarze tkwiliby w coraz dłuższych kolejkach do wjazdu na stok.

Przekonać urzędników
Ministerstwo Środowiska ponad rok zwlekało z wydaniem zgody na przeznaczenie gruntów leśnych na cele narciarskie. Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby wiele razy jeździli w tej sprawie do Warszawy. Wspierali ich miejscowi parlamentarzyści. W końcu się udało.
Zanim jednak gospodarz kompleksu – spółka Sudety Lift – będzie mógł rozpocząć budowę, musi zdobyć kilka urzędowych podpisów, m.in. ministerstwo ma wyliczyć opłaty za wycinkę lasu i ustalić tzw. kompensaty – czyli to, ile drzew trzeba nasadzić w zamian za te wycięte.
– Decyzja ministerstwa to przełom, ale jeśli równie długo, jak dotychczas, będziemy czekać na kolejne dokumenty, to prędzej pójdę na emeryturę niż zbudujemy wyciąg – mówi Jan Dębkowski, dyrektor do spraw technicznych. Spółka ma już gotowy raport oddziaływania nowego wyciągu na środowisko.
To ważne, bo kolejka i nartostrady prawie w całości będą wytyczone w Karkonoskim Parku Narodowym. Inwestorzy porozumieli się też z przyrodnikami. W zamian za zgodę na zbudowanie wyciągu na Świąteczny Kamień, spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy czterech wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu. To obszary, na których ochronie ekologom zależało najbardziej.
– Jesteśmy zadowoleni z kompromisu. W rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu występują rzadkie gatunki roślin. Gniazdują też ptaki objęte ochroną unijnej dyrektywy Natura 2000 – wyjaśnia Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Dziesięć lat starań
Spór o nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie ma długą historię. By zmusić Karkonoski Park Narodowy do ustępstw, mieszkańcy blokowali nawet główną ulicę miasta, prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach. Uniemożliwić budowę próbowali też Czesi. Przekonywali, że wyciąg na Świąteczny Kamień może niekorzystnie wpływać na strefy ścisłej ochrony przyrody po ich stronie gór. Twierdzili, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć zły wpływ na środowisko.
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska




autor: rafa - Zamieszczono: sob paź 13, 2007 1:40 pm
A o co chodzi z tymi Czechami?



autor: Darek - Zamieszczono: sob paź 13, 2007 3:22 pm

Uniemożliwić budowę próbowali też Czesi. Przekonywali, że wyciąg na Świąteczny Kamień może niekorzystnie wpływać na strefy ścisłej ochrony przyrody po ich stronie gór. Twierdzili, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć zły wpływ na środowisko.
Sami prowadzą dużo więcej inwestycji, u nich to ekologiczny ten sztuczny śnieg.
Nie tylko na Izerski Stóg w Świeradowie będzie można wjechać nietypową kolejką.

Gondole wwiozą turystów także na najwyższą górę Sudetów, Śnieżkę. Tyle że nie z Karpacza, ale z czeskiego Pecu pod Snezkou. Czesi zdecydowali, że będą modernizować wyciąg, którego stan techniczny jest coraz gorszy.

Czeskie krzesełka (lanovka) jeżdżą już od kilku dziesięcioleci. Początkowo nie rozważano kwestii inwestowania w nowoczesność. Wyciąg miał działać dopóki, dopóty się nie rozsypie. Teraz okazuje się, że będzie inaczej.

Kolejka będzie unowocześniana na miarę XXI wieku. Turyści, chcący nie przemęczając się, zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, wjadą tam na wygodnych kanapach, w wagonach przypominających gondole.

To nie pierwsza inwestycja po czeskiej stronie góry. Przypomnijmy, że Czesi już budują nowe schronisko w formie akwarium. Przeszklony obiekt, w którym będzie urządzony punkt widokowy, poczta i lokal gastronomiczny, być może zostanie otwarty jeszcze w tym roku.
Przed niekorzystnym wpływem pogody chronić ma specjalny płyn izolacyjny wlany pomiędzy bardzo grube szyby, stanowiące ściany budynku.



autor: rafa - Zamieszczono: sob paź 13, 2007 4:53 pm
Za szybko czytałem

Boją się cwaniaki konkurencji bo po ich stronie planowane są duże inwestycje. 1.5 roku temu czytałem lokalną gazetkę w Roketnicy. Pisali, że dostaną dużą kasę od rządu czeskiego. Stworzyli też stowarzyszenie gmin całego regionu libereckiego (czy jakoś tak) żeby mieć większą siłę przebicia. Dogadali się też z czeskim Karkonoskim Parkiem Narodowym...

Kibicuję Szklarskiej ale niestety znowu się tam pojawię jak zrobią coś więcej niż jeden nowy wyciąg. Na razie wybieram Czechy. Infrastruktura dużo lepsza, ludzie milsi a ceny podobne.




autor: Mariusz - Zamieszczono: ndz paź 14, 2007 8:15 am
Ale to Czesi mieli kiedyś koncepcje połączenia tego wszystkiego do kupy a nasi wymiękli



autor: Darek - Zamieszczono: ndz paź 14, 2007 8:26 am

Ale to Czesi mieli kiedyś koncepcje połączenia tego wszystkiego do kupy a nasi wymiękli Sad
Mariusz, i z tego powodu mają prawo, żeby naszym sypać piasek w tryby.



autor: Mariusz - Zamieszczono: ndz paź 14, 2007 8:29 am

Mariusz, i z tego powodu mają prawo, żeby naszym sypać piasek w tryby. Question

Nie, no skąd - tak mi się tylko przypomniało.
Darku - każdy dba o swoje interesy - ot i wszystko
Czasami tylko wydaje się, że warto by było zrobić interes wspólny



autor: Darek - Zamieszczono: ndz paź 14, 2007 9:43 am

Nie, no skąd - tak mi się tylko przypomniało.
Aha.