Tuning skis - temat nie¶miertelny





autor: zagronie - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 11:13 am
Wszystko o pieszczotach... Opinie najlepszych majstrów w tej materii.
http://www.tognar.com.

Przy okazji ¶lizg narty to nie ¿aden acetat(choæ mo¿e w ¶rodku narty co¶ takiego siedzi), ale polietylen "wyciskany" lub "odlewany" zwany P-tex. Takie ¶liskie ¶wiñstwo, na które nie ma praktycznie kleju. Jedynie ciep³o "skleja" w miarê skutecznie. Dziurê przy krawêdzi zalepi³em. Trzyma siê, po inauguracji w Bia³ce. Opublikujê receptê jak wytrzyma tydzieñ jazdy.

Pozdrowienia.




autor: Mariusz - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 12:04 pm

Przy okazji ¶lizg narty to nie ¿aden acetat(choæ mo¿e w ¶rodku narty co¶ takiego siedzi), ale polietylen "wyciskany" lub "odlewany" zwany P-tex. Takie ¶liskie ¶wiñstwo, na które nie ma praktycznie kleju.

Zanim dojdzie do wymiany pogl±dów pomiêdzy Gienkiem z Tomkiem pozwólcie, ¿e deko ograniczê temperaturê ew rozmowy.

Gienku - Tomek to ¿yczliwy cz³owiek , zajmuj±cy siê obecnie dystrybucj± sprzêtu narciarskiego, do¶wiadczony... a mo¿e nawet bardzo do¶wiadczony serwisant na poziomie ... chyba profi
Nie oznacza to, ¿e ma patent na wiedzê Na tym forum nie ma patentów, a s± tylko ludzie, którzy s± ciekawi i zdobywaj± wiedzê pomagaj±c sobie w tym wzajemnie.

Tomku - Gienek to baaardzo szanowany na tym forum jeden z seniorów.
Wspaniale pisz±cy o górach, aktywnie je¿d¿±cy , niechêtnie wdaj±cy sie w dyskusje i ca³y czas czuj±cy siê chyba trochê obco ( to moje spostrze¿enie).
Z tego co pamiêtam - sam sobie serwisuje narty
---------------------------------------------------------------
A teraz mam ma³± niespodziankê ! - polietylen da siê kleiæ klejem (trwale) !



autor: qbas - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 12:45 pm

A teraz mam ma³± niespodziankê ! - polietylen da siê kleiæ klejem (trwale)

No jakie¶ produkty Loctite'a albo Teroson'a powinny za³atwiæ sprawê do¶æ skutecznie. Nawet s± specjalne do du¿ych obci±¿eñ dynnamicznych i do -55°C



autor: Mariusz - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 1:07 pm
Co¶ podkrad³em

Wszystkie prawie wspó³czesne ¶lizgi s± wykonane z polietylenu skrótowo zwanego p-tex`em. Odró¿niamy dwa podstawowe rodzaje p-tex`ów:
p-tex`y utwardzane (sintered), porowate i p-tex`y wyt³aczane (extruded). Pozosta³e to mutacje powy¿szych powsta³e w wyniku dodanie substancji uszlachetniaj±cych (np. grafitu).
Czym jest p-tex?
Jest to tworzywo sztuczne z³o¿one z wielu mikroskopijnej wielko¶ci cz±stek, dwóch typów wymieszanych ze sob±.
Pierwsze to twarde nie absorbuj±ce praktycznie nic kryszta³ki, drugie to bezpostaciowe, amorficzne twory wch³aniaj±ce z chêci± podawane im ¶rodki (np. smary).
Ró¿nica pomiêdzy p-tex`ami utwardzanymi a wyt³aczanymi polega na ró¿nej proporcji wy¿ej wymienionych cz±stek w ¶lizgu.
Utwardzany p-tex zawiera ok. 60% sk³adnika amorficznego i 40% krystalicznego (w p-tex`ie grafitowym zawarto¶c krystalicznego wynosi ok. 20% reszta to grafit).
Wyt³aczany p-tex zawiera 40% sk³adnika amorficznego i 60% krystalicznego.

Wiêkszo¶æ ¶lizgów nart wykonanych jest z utwardzanego p-tex`u, natomiast w wypadku snowboardów przewagê ma p-tex wyt³aczany. Wynika to z jednej strony z ceny, jest on tañszy a drugiej z faktu i¿ jest on bardziej przejrzysty i ³atwiej jest projektowaæ grafikê na spodzie deski.

Oczywi¶cie dla celów zawodniczych p-tex`y wykonywane s± w ró¿nych wariantach, o ró¿nych twardo¶ciach.

No có¿ je¶li jeste¶ posiadaczem sprzêtu amatorskiego to poni¿szy tekst nie zainteresuje ciê, bowiem pomimo wielu zewnêtrznych ró¿nic (szczególnie kolorystyka) ¶lizgi wiêkszo¶ci nart i desek amatorskich wykonane z góra 3 lub 4 rodzajów p-tex`u.
Inaczej wygl±da sytuacja w wypadku ¶lizgów nart i desek zawodniczych. W prawie 100% ¶lizgi zawodnicze wydaj± siê jednakowe o czarnym kolorze (barwniki maj± ponoæ wp³yw na szybko¶æ, zwiêkszaj±c opór ¶lizgu).
Przygotowuj±c materia³ na ¶lizgi zawodnicze dodaje siê do materia³u bazowego przeró¿ne dodatki, mo¿na w¶ród nich znale¼æ takie ¶rodki jak: silikon, sól, gall, molibden i ró¿ne fluoropochodne wêglowodorów z teflonem na czele.
Toczy siê tu prawdziwa wojna pomiêdzy producentami sprzêtu, codzienne s± sytuacje gdy producent p-tex`u otrzymuje od wytwórcy nart pude³ko z tajemnicz± substancj± i receptur± w jakich proporcjach zmieszaæ dostarczony proszek z p-tex`em. Czêsto producent materia³u na ¶lizgi nie wie z jakich sk³adników zlecono mu wykonanie tego¿ materia³u.
Tak wykonane ¶lizgi stosowane s± tylko dla nart u¿ywanych przez zawodników startuj±cych w zawodach rangi Pucharu ¦wiata i wy¿szych. S± one dostosowywane do specyficznych warunków ¶niegowych i tak na przyk³ad ¶lizgi z du¿± zawarto¶ci± silikonu s± stosowane na ¶nieg bardzo mokry ... itd. Wiod±cy producenci stosuj± w nartach u¿ywanych przez swoje stajnie pucharowe 20 do 30 ró¿nych ¶lizgów dostosowanych do ró¿nych warunków ¶niegowych.

PS Kleje - nie wiem, czy Loktite robi... , ale Teroson owszem




autor: qbas - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 1:43 pm
No naprzyk³ad Loctite 330

Dwusk³adnikowy (klej + aktywator) wzmocniony klej strukturalny o wysokiej lepko¶ci, nie wymagaj±cy mieszania o dobrej odporno¶ci na rozpuszczalniki, wilgoæ, uderzenia i odrdzewianie.
Zastosowanie:

* Klejenie wysoko statycznie i dynamicznie obci±¿onych czê¶ci
* U¿ywany do klejenia metalu, drewna, szk³a, ceramiki i tworzyw sztucznych
* Jako zamiennik innego typu po³±czeñ (np. lutowania, nitowania)
* Mo¿liwo¶æ wype³niania szczelin do oko³o 0,5 mm
* Temperatura pracy od -55˚C do +120˚C



autor: Mariusz - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 3:08 pm

No naprzyk³ad Loctite 330

A widzia³e¶ 3030 - nie mogê tylko znale¼æ ceny

http://www.loctite-kleje.pl/katalogi/3030_ulotkaPL.pdf

Oqrde znalaz³em

Loctite 3030-35ml (klej do poliolefin) (37220) 84.00 z³



autor: qbas - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 3:29 pm
Tylko jako¶ nie pisz± jak z dymanicznym obci±zeniem u niego i ni cholery ani s³owa o temperaturach w jakich trzyma. A ten 330 ma co¶ takiego:

Zastosowanie:
Typowe aplikacje obejmuj± klejenie ferrytu, metalu, szk³a, drewna, ceramiki i tworzyw. Stosowany jest m. in. do uchwytów narzêdzi, przyrz±dów, urz±dzeñ sportowych czy obróbki dekoracyjnej.

No i tañszy jest bo za 50 ml masz tylko 62 z³

Ca³y czas oczywi¶cie mówimy o cenach netto.



autor: zagronie - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 6:49 pm
Diabe³ tkwi w szczegó³ach.
Przylepi³em ró¿nymi mieszankami kawa³ki kofixu i innego plastyku do brzeszczotu(odt³uszczonego!). Ten inny trzyma³ bardzo dobrze. Przegina³em brzeszczot i trzyma³. No to wsadzi³em brzeszczot do zamra¿arki. ¯ona siê nieco zdziwi³a, a to po co? Widzisz, wyja¶niam, masz samochód. Stoi cholera na Saharze. Wchodzisz do ¶rodka w lecie a tu temperatura taka, ¿e jajka mo¿na ugotowaæ. Plastyki w ¶reodku parz±, ale nie s± w stanie p³ynnym. Kolejny urlop to pó³nocna Finlandia. Po sympatycznym noclegu w drewnianym domku z saun± rano wita ciê temperatura minus czterdzie¶ci. Twój czterko³owy kocha¶ z trudem odpala. W tej temperaturze wiêkszo¶æ tworzyw pêka jak szk³o. A samochodzik to prze¿ywa.

Dawniej widywa³o siê buciki narciarskie, którym malowniczo siê urywa³y ró¿ne czê¶ci na mrozie. Trzyma³o siê czasami but w samochodzie i rano trzeba by³o naprawdê du¿ej si³y aby go w³o¿yæ. Z kolei w ciep³y dzieñ skorupa nie powinna miêkn±æ.

Po wyjêciu brzeszczotu z zamra¿arki i lekkim przygiêciu odskakiwa³y moje próbki jak mi³o. Jak± temperaturê ma narta wieziona na dachu samomochodu w naprawdê zimny poranek i nastêpnie wieziona krzese³kiem na górê. Z kolei na wiosnê stoi pod ¶cian±, w pe³nym s³oñcu, w ciep³y dzieñ, gdzie¶ w górach. A chwilê - w tych dwóch przypadkach - jej w³a¶ciciel szaleje na niej po ró¿nych muldach. Wprowadza j± w wibracje, zdrowo przegina, dzia³aj±c na ni± si³± - w³asna waga plus si³y wynikaj±ce z dynamiki ruchu, tj. opó¼nienia, hamowania. Zgodzimy siê z tym, ¿e narty w tych dwóch skrajnych przypadkach nie powinny wyra¼nie zmieniaæ swoich w³a¶ciwo¶ci. Owszem od przeginania nagrzewaj± siê w ¶rodku, nieco miêkn±, ale dalej s± nartami.

Diabe³ tkwi w szczegó³ach. Dobrzy producenci na ogó³ sobie radz± z tym czartem.

Pozdrowienia.



autor: qbas - Zamieszczono: wt lis 29, 2005 8:42 pm

Po wyjêciu brzeszczotu z zamra¿arki i lekkim przygiêciu odskakiwa³y moje próbki jak mi³o

No w³a¶nie dlatego te¿ wydawa³o mi siê, ¿e klej z temperaturami w zakresie -50 - +120 powinien dzia³aæ.



autor: skaski - Zamieszczono: ¶r lis 30, 2005 7:15 am

¶lizgi z du¿± zawarto¶ci± silikonu s± stosowane na ¶nieg bardzo mokry
Znam tak± jedn±, co ma du¿o silikonu z przodu. Rzeczywi¶cie ¶lizga siê z ni± bardzo fajnie.



autor: Mariusz - Zamieszczono: ¶r lis 30, 2005 7:19 am

Znam tak± jedn±, co ma du¿o silikonu z przodu. Rzeczywi¶cie ¶lizga siê z ni± bardzo fajnie.

Stefan ! W dyskusji tylko konkrety !!! ... ¿adnych ogólników