ďťż
Oleje





Krisek - 24 paź 2009 1:01
Chlopaki Spokojnie !
Kazdy sie uczy od siebie ja cos od was moze wy cos odemnie I tak powinnismy ten watek trzymac burze muzgow sa wskazane ! I rozne opinie rowniez !

Najwazniejsze ze sie pytacie ! I ze ja pytam :d
Znam ludzi ktorzy kupili japonskie samochody I mysleli ze wnich oleju nie trzeba zmieniac @!

My tu mamy byc przyjaciolmi nie wrogami nawet kiedy mamy odmienne zdania Kazdy ma swoja szkole

I jak bylo wielokrotnie pisane uzywac takiego oleju jaki zaleca instrukcja ktos to ostanio pisal Ja osobiscie naprzyklad bym zszedl z 5w30 na 0w30 w wiekszosci przypadkow oczywiscie mozna uzywac gestszego ...

Inna sprawa jak wspominalem jezeli olej fiter jest regularnie zmieniany silnik przezyje bude ... a jak padnie napewno nie ze wzgledu na olej nawet jesli na najtanszym jakim sie da

a ponad to chlopaki powinnismy wspierac nasze Polskie koncerny Lotos, Orlen, Filtrona... niedosc ze robia swietne produkty .. to dodatkowo ... zatrudniaja ludzi ...

Offtopic... Wiecie jaki jestem dumny jak ktos w srodowisku olejowym mowi o WIX ( Filtron ) O filtrach ktore sa unas robione ... Zawsze chwala je za konstrukcje I jakosc !

Ja Popierac Petro Canada, Amsoil ze wzgledu ze to Amerykanskie firmy I nigdy mnie nie zawiodly Wixy tez kupuje

Powinnismy zorganizowac kulko olejowe I po dyskutowac o nowosciach na rynku jak naprzyklad Lubrizol wprowadza GF5




malkolm - 24 paź 2009 5:57
Krisek rozczaruje cię, ostatnio kupiłem filtrona i pisało na nim made in ukraina, jeśli chcesz to ci zdjęcie zrobię.
porażka



Maciej Loret - 24 paź 2009 6:45

Ponieważ odbiegliśmy od tematy przypomnę, iż Mazda wśród olejów dopuszczonych do silników benzynowych nie wymienia 0w... jak również ...w50.

Dopuszcza. Nie jest to co prawda instrukcja obsługi, ale jednak w Workshop Manualu przy benzynowych "6" w wersji pozaeuropejskich są 10W50 i 15W50.



brii - 24 paź 2009 7:02
Pewnie w warunkach typu Arabia Saudyjska i Egipt




Maciej Loret - 24 paź 2009 7:03

Pewnie w warunkach typu Arabia Saudyjska i Egipt

Całkiem możliwe...



danstan - 24 paź 2009 8:38

Dopuszcza. Nie jest to co prawda instrukcja obsługi, ale jednak w Workshop Manualu przy benzynowych "6" w wersji pozaeuropejskich są 10W50 i 15W50.

Witam
Przypomnę, że cały czas rozmawiamy o samochodach eksploatowanych w polskich warunkach klimatycznych i do tego odnosił się mój post. Nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia jakie oleje dopuszcza/zaleca Mazda do eksploatacji w warunkach ekstremalnych np. Sahara lub Syberia czy też na księżycu.
Napisałem wcześniej:
"A co do preferowanego przeze mnie sposobu dobory oleju to go nie zmienię - kieruję się wskazaniami producenta silnika/auta. On je konstruował wykonywał testy, w tym także długodystansowe w różnych warunkach klimatycznych i bez wątpienia wie co dla jego konstrukcji jest najlepsze w określonych warunkach klimatycznych. "
i tego będę się trzymał gdyż oleje dla wersji europejskich (a taki podział nawet w service manualu istnieje) i inne kraje zostały tak dobrane przez producenta auta aby właściwie zabezpieczały silnik na terenie całej Europy.
Ponieważ Kristek tak dużo uwagi poświęca rozruchowi zimnego silnika, to porównajcie dale dotyczące Lepkość dynamiczna CCS w ujemnych temp. dla olejów klasy 0w i 5w. Różnice są znikome oczywiście przyjmując iż porównanie dotyczy tej samej temperatury ujemnej, jako iż max. zakres pracy w ujemnych temperaturach jest różny.
Zawsze pamiętam stare przysłowie, które mówi "lepsze może być wrogiem dobrego". Kto chce niech eksperymentuje, ale niech nie ma potem pretensji do kolegów z forum, że zrobił tak czy inaczej bo oni go do tego namówili.
Co do Amsola - Kristek stwierdził iż Amsol zapłaciłby za naprawę auta w Polsce. To przypuszczenie czy był taki przypadek. A poza tym Amsol to nie jedyny producent olejów klasy 0w... i co w tych przypadkach.
I jeszcze jedno samochody użytkowane w Polsce w większości przypadków są pojazdami paroletnimi (średnia wieku aut w Polsce to 10 lat) z drugiej lub trzeciej ręki. Czy w takich przypadkach należy nagle wpadać na pomysł, pod wpływem porad udzielanych na tym forum i zmieniać olej, na którym auto sprawowało się dobrze, na zalecany przez Kriska 0w30 (nazwy firm celowo pomijam). Moim skromnym zdaniem o doborze oleju oprócz wytycznych producenta decyduje stan techniczny silnika
i dla większości zwykłych zjadaczy chleba niech tak pozostanie. Osoby dysponujące zaawansowaną wiedzą w temacie, znające znaczenie poszczególnych parametrów fizyko-chemicznych olejów i związki pomiędzy nimi niech eksperymentują jeśli mają na to ochotę, czas i pieniądze, a nuż odkryją możliwości stworzenia środka smarnego, który zrewolucjonizuje układy smarowania w silnikach spalinowych.
Pozdrawiam



Maciej Loret - 24 paź 2009 8:51

Przypomnę, że cały czas rozmawiamy o samochodach eksploatowanych w polskich warunkach klimatycznych i do tego odnosił się mój post.

W którym miejscu to było napisane? Krisek również zawsze odnosi się do polskich warunków?



jarku007 - 24 paź 2009 8:58

rozczaruje cię, ostatnio kupiłem filtrona i pisało na nim made in ukrainaa ja ostatnio kupiłem " mann filter" - made in korea <br>Normalnie globalizacja .



danstan - 24 paź 2009 9:00

Przypomnę, że cały czas rozmawiamy o samochodach eksploatowanych w polskich warunkach klimatycznych i do tego odnosił się mój post.

W którym miejscu to było napisane? Krisek również zawsze odnosi się do polskich warunków?



Maciej Loret - 24 paź 2009 9:08

Przez całych 128 stron tego wątku. Wszyscy (poza Kristkiem i jeszcze jednym kolegą - sorry nie pamiętam nicka)

Sam widzisz...
Wystarczyło nie pisać tego, co zacytowałem o 7.45.
Poza tym w środkowej Hiszpanii warunki nie odbiegają specjalnie od tych egipskich czy saudyjskich ?



travisowski - 24 paź 2009 9:23
denstan spokojnie. dobrym tropem idziesz i dobrze rozumujesz.ale trzeba kilka rzeczy rozdzielic.
5w30, 0w30, 0w20, 5w20 nie we wszystkich przypadkach wskazane jest stosowac nawet jesli tak mowi instrukcja. w aucie z przebiegiem 200kkm nie w kazdym przypadku stosowanie 5w30 jest wskazane nie mowiac juz o reszcie z wyzej wymienionych. ale sa wyjatki. sa tez sytuacje w ktorych forumowicz przechodzi na 5w po przebiegu 200kkm i wszystko gra.


Nie przypominam sobie, a strony i wypowiedzi przeczytałem wszystkie, aby ktoś pytał o dobór oleju do samochodu eksploatowanego w Australii, Kenii, czy innym miejscu świata.
motul do silnika np: mojego zaleca stosowanie 0w20 zarowno w Polsce jak i Australii.

jesli w stanach do mojego silnika zalecaja 5w20 to 5w30 w Polsce jest az nadto. i nie ma tutaj podzialow na stany. 5w20 na pustyni w Nevadzie jak i 5w20 w stanie Michigan.

ja osobiscie przeszedlem z 5w30 na 0w30 pomimo iz uwazalem i nadal uwazam ze 5w30 jest wystarczajacy. kilka powodów jednak bylo tak silnych ze przechylilo szale i zdecydowalem sie na taka zmiane. bardzo chcialbym wam napisac o zaletach tego przejscia ktorych sie nawet nie spodziewalem. po kilku tysiacach przejechanych juz moglbym napisac. poczekam jednak jeszcze i potem zaloze odrebny temacik na ten temat.



danstan - 24 paź 2009 11:54
Witam
Po pierwsze nie "denstan", a "danstan".
Po drugie jestem spokojny.
Po trzecie zastanów się, a o tym pisałem wcześniej jaka będzie różnica np. w podawaniu oleju o różnych klasach lepkościowych przez zużytą np. pompę olejową co jak to również pośrednio podkreślałem określa stan techniczny silnika.
Pamiętajmy także o stopniowym zużyciu panewek wału i korbowodowych, o zwiększających się stopniowo luzach, a to zależy także od użytych materiałów i zastosowanych technologii, pomimo występowania których konieczne jest zapewnienie właściwej grubości, odpornego na zerwanie filmu olejowego.
Widzisz tak się w moim życiu składało, że miałem okazję pracować także przy tworzeniu konstrukcji, gdzie role oleju były nie bez znaczenia. Stąd też takie przemyślenia, a nie inne.
Skoro Twoje subiektywne odczucia po zmianie oleju silnikowego z 5w30 na 0w30 satysfakcjonują Cię to Twoja sprawa. Oczywiście bardzo cenne będą wyniki Twoich obserwacji, ale na nie stosujcie uogólnienia, że ponieważ dany olej dobrze sprawuje się w Twoim samochodzie to na pewno będzie dobrze sprawował się w silnikach innych aut. Nie wolno tego robić, gdyż samochody jak i ich silniki tak jak ludzie różnią się. Nawet dwa nowe egzemplarze tego samego typu silnika wyprodukowane na tej samej linii produkcyjnej różnią się parametrami (muszą się tylko zmieścić w granicach tolerancji określonej przez producenta). W przypadku silników używanych te różnice jeszcze bardziej się powiększają. Ma na to wpływ ma bardzo wiele czynników np. rodzaje użytych materiałów eksploatacyjnych, częstotliwość ich wymiany, jakość paliw, zapylenie powietrza, sposób eksploatacji i zapewne wiele wiele innych.
Tak więc moim skromnym zdaniem cenne są opinie i uwagi i spostrzeżenia dotyczące materiałów eksploatacyjnych używanych w konkretnych pojazdach, ale ostrożny byłbym w zalecaniu ich stosowania innym bez znajomości stanu technicznego aut innych użytkowników.
A tak dla ciekawości przykład oleju dla samochodów w których może występować znaczne zanieczyszczenie paliwa lejem lub ja kto woli oleju paliwem. Proponuję zerknąć dla jakich marek został opracowany:
http://www.motul.auto.pl/index.php?p=177
Dobierając olej warto także zerknąć do jakiego stylu eksploatacji przeznacza go producent:
http://www.motul.auto.pl/index.php?p=174
Zwłaszcza, że w wielu przypadkach, szczególnie dotyczących olejów lekkobieżnych o niskim HTHS, producenci oleju zamieszczają formułę "Należy sprawdzić w instrukcji samochodu możliwość ich użycia"
http://www.motul.auto.pl/index.php?p=161
Podkreślam to producent samochodu i silnika określa, o jakich parametrach olej jest najwłaściwszy do jego produktu (nie mylić ze stwierdzeniem, który producent oleju). Gdyby producent auta/silnika stwierdził w wyniku uwag zgłaszanych przez miliony użytkowników jego pojazdów, że jest inaczej to najprawdopodobniej zmienił by specyfikacje zalecanych olejów. Takie jest moje zdanie i przy nim pozostanę.
Ja gdybym się decydował na zmianę oleju w nowej Madzi po okresie gwarancji to użyłbym najprawdopodobniej tego:
http://www.motul.auto.pl/index.php?p=165
lub tego (pomimo, że silnik LF nie ma DPF) bo jest to olej o niezłych parametrach i do tego niskopopiołowy, a więc i silnik i katalizator będą zadowolone:
http://www.motul.auto.pl/index.php?p=163
Na razie auto na gwarancji i przez co najmniej trzy lata będzie jeździło na Dexeli Ultra 5w30.
To tyle. Wydaje się że nie ma o co kruszyć przysłowiowej kopi, pozostaniemy przy swoich zdaniach.

I jeszcze odpowiedź na stwierdzenie Macieja Loreta:
"Krisek również zawsze odnosi się do polskich warunków?"
Czyżby te wyniki analiz olejów publikowane przez Kristka dotyczyły oleju eksploatowanego w samochodzie używanym w Polsce czy Kanadzie.
Czy stwierdzenia kolegi Kristka z 4 września 2009 roku uległo zmianie:
"w 99% Stosowanie oleju takiego jak zaleca producent bedzie skutkowac dlugim zyciem silnika - Nie badz lepszy ... Madrzejszy"
Pozdrawiam



travisowski - 24 paź 2009 14:42
duzo napisales wiec wypadalo by sie jakos do tego ustosunkowac


5w30, 0w30, 0w20, 5w20 nie we wszystkich przypadkach wskazane jest stosowac nawet jesli tak mowi instrukcja.

jeszcze raz przytaczam to co napisalem wyzej. niewiem czy to czytales czy przeoczyles.

wczesniej z dystansem podchodzilem do wypowiedzi krisa zanim nie zglebilem wiedzy na temat olei na tyle na ile bylem w stanie sam konsekwentnie podlac decyzje jaki olej stosowac i dlaczego oraz zrozumiec ze chlopak wie co pisze i nie myli sie w tym. wielokrotnie mielismy slowne sprzeczki i wymiane zdan na ten temat. do dzisiaj nie do konca zgadzam sie ze wszystkim co pisze

decydowalem sie przejsc z 5w30 na 0w30 nie dlatego ze przeczytalem to na forum albo ze ktos mi to zasugerowal tylko dlatego ze moja wiedza na ten temat wzrosla po doglebnym zainteresowaniu sie tym tematem. troszke mi to zajelo ale warto bylo.

w przeciwienstwie do krisa nie bede i nigdy nie polecalem 0w30 innym. uwazma ze kazdy powinien lac to co zaleca instrukcja i bedzie dobrze.

to ze zalalem 0w30 to nie zaden moj eksperyment. za bardzo lubie swoje auta zeby bawic sie w eksperymenty. podjalem ta decyzje bo fakty mowia same za siebie.

tak jak pisal krisek zamiennikiem 5w30 moze byc 0w30 zamiennikiem 5w20 moze byc 0w20

wlasnie dlatego marka motul do mazdy zaleca 0w20 nie tylko na Polske ale rozniez na klimat Australi gdzie kazdy wie jakie sa temperatury.

nadal podkreslam wystarczy trzymac sie instrukcji i bedzie idealnie. stosowanie 5w50, 5w40, 10w40 jesli producent zaleca 5w30 nie uchroni silnika bardziej w temperaturach operacyjnych tak jak uwaza wielu.
jest to bledne myslenie.
chcac bardziej chronic silnik zmianiajac przy zaleceniach producenta z 5w30 na 5w50 robimy zupelnie na odwrot. chcac tymi dwiema dzisiatkami po literce W chronic lepiej silnik podczas pracy , zima oraz przy suchych startach te dwie dziesiatki robia swoje.

tak jak bylo wielokrotnie pisane i z czym na poczatku sam nie moglem sie zgodzic
0w30 moze miec lepszy film olejowy niz oleje gestsze.

na olej musimy patrzec w pelnym zakresie temperaturowym +- a nie tylko podczas pracy operacyjnej. podczas pracy operacyjnej 10w30 5w30 i 0w30 chronia tak samo
lecz zima i przy startach wyglada to zupelnie inaczej.

jesli producent zaleca w30 to znaczy ze zakres temperaturowy jest idealny do odpowiedniej ochrony

kazdy silnik jest inny tak jak pisales. ale rozmawiamy o silnikach w ktorych zalecenie
to 5w30. i nie ma znaczenia czy to 2.3l jaki mam ja czy 1.6 M3 bardzo popularny u nas w kraju.

jesli producent zaleca ci 5w50 to tego sie trzymaj
jesli zaleca 10w40 to takze tego sie trzymaj



Krisek - 24 paź 2009 16:42

Krisek rozczaruje cię, ostatnio kupiłem filtrona i pisało na nim made in ukraina, jeśli chcesz to ci zdjęcie zrobię.
porażka


Tak Filtron ma fabryki na calym swiecie .... do 2.3 Kartdridz jest robiony w PL
Ja zmienilem autko na normalne puszki ...

Mam w zapasie PureOne, RoyalPurple, K&N filtry ... Dzis wsumie moze zmienie olej

zaleje 0w20 .. bo mam resztke



travisowski - 24 paź 2009 16:56

zaleje 0w20 .. bo mam resztke
i przejade sie do US na pustynie w Newadzie zatrzec silnik



Krisek - 24 paź 2009 17:33
Tiaa



Grzyby - 24 paź 2009 17:52
A Wy to nigdy nie macie dosyć?
Nie nudzi Was ciągłe pisanie o tym samym?
Bo mnie i owszem nudzi, wręcz drażni jak tu zaglądam i widzę znowu te same teksty.

Tak, wiem. Mogę tu nie zaglądać. Tylko po co w kółko o tym samym?



danstan - 24 paź 2009 21:44
Najpierw odpowiedź dla kolegi travisowskiego

Posty czytam dokładnie, chyba w przeciwieństwie do Waćpana. Przykład to cytat z Twojego postu:
"wlasnie dlatego marka motul do mazdy zaleca 0w20 nie tylko na Polske ale rozniez na klimat Australi gdzie kazdy wie jakie sa temperatury."
tylko pewnie nie doczytałeś uwagi:
"Oleje te mogą być nieodpowiednie do niektórych silników. Należy sprawdzić w instrukcji samochodu możliwość ich użycia."
I to tylko tyle lub aż tyle. Skoro uważacie obaj koledzy że oleje 0w20 lub 0w30 są najlepsze to czemuż to niezalecane do np. Mazdy RX8. Odpowiecie, że silnik rotacyjny Wankla. Dlaczego produkuje się specjalizowane oleje do silników z układem pompowtryskiwaczy. Czy dla widzimisia, czy znowu z uwagi na konstrukcję silnika. Odpowiedzcie sobie sami.
I to tyle w kwestii wyjaśnienia.
Najcenniejsze jest przemyślenie Kristka o którym już pisałem. Jakoś obaj koledzy pominęliście je milczeniem. Więc powtórzę:
"w 99% Stosowanie oleju takiego jak zaleca producent bedzie skutkowac dlugim zyciem silnika - Nie badz lepszy ... Madrzejszy"
I to jest prawda na 99%, bo chciałbym zobaczyć ten jeden procent silników Mazdy (bo o niej dyskutujemy), które uległy uszkodzeniu z uwagi na stosowanie, zgodnie z instrukcją, oleju o klasyfikacji lepkościowej zalecanej przez producenta auta.


A Wy to nigdy nie macie dosyć?
Nie nudzi Was ciągłe pisanie o tym samym?
Bo mnie i owszem nudzi, wręcz drażni jak tu zaglądam i widzę znowu te same teksty.
Tak, wiem. Mogę tu nie zaglądać. Tylko po co w kółko o tym samym?


W pełni podpisuję się pod Twoim postem. Dyskusja stała się akademicka prawie jak o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.
A więc "pax vobiscum". Niech każdy zostanie przy swoim zdaniu, używa oleju jaki uważa za najlepszy i koniec.
Pozdrawiam



travisowski - 24 paź 2009 22:33

Bo mnie i owszem nudzi, wręcz drażni
napisano w tym watku na temat olejow juz wszystko co mozna napisac.
jak wchodze na ten watek to mnie k....ca strzela jak widze ciagle te same pytania te same teksty a szczegolnie mnie wk....a jak ktos sie pojawia nie czytajac tego co wczesniej napisano i zadaje debilne pytania po raz setny przerabiane. dlatego wlasnie momentami juz nie wytrzymuje i znowu sie wciagam w te glupie gadki ktore przetolkowano w tym watku miliony razy.
ciebie grzyby jako czlonka zarzadu tego forum prosilbym i przemyslenie skonsultowanie z reszta decydentow i zamkniecie tego watku raz na zawsze. mam nadzieje ze ktokolwiek sie pod tym podpisze.



travisowski - 24 paź 2009 22:40
danstan napisalem juz wczesniej co mialem ci do powiedzenia.
zycze ci samej radosci z uzytkowania auta i zadnych problemow mechanicznych.dzieki za rozmowe ale dalsza jej kontynuacja nie ma sensu.



danstan - 24 paź 2009 22:47
Bez urazy.
Podpisałem się pod apelem kolegi o nicku Grzyby.
A Tobie również życzę milionów kilometrów bezawaryjnej jazdy, zadowolenia z aktualnego i kolejnych pojazdów, oraz zdrowia i spokoju.
Pozdrawiam i kończę wypowiedzi w tym wątku.



travisowski - 24 paź 2009 22:53
pozdrawiam



fazzi - 25 paź 2009 9:13
Panowie, Zgodnie z sugestią

mam nadzieje ze ktokolwiek się pod tym podpisze.
Podpisuję się pod tym obiema rękami.
Temat jest ważny i bardzo ciekawy. Od długiego czasu śledzę go i jako osoba nie mająca aż takiej wiedzy w temacie mam tylko jedną sugestię:
Trzeba temat uporządkować!
Niestety nikomu pragnącemu zmienić olej nie będzie się chciało czytać 129 stron!! Samo zamknięcie tematu spowoduje przyplyw kolejnych - podobnych.
Moja sugestia to stworzenie czegoś w stylu poradnika, czyli (niestety cierpliwie porządkowane) wypowiedzi osób kompetentnych, w jaki sposób jaka zmiana wpływa na silnik (w teorii ). Do tego możliwość zamieszczania opinii:
1. Typ auta / silnika / przebieg
2. Olej zalecany przez producenta
3. Olej zalewany (oznaczenie, marka i nazwa produktu)
4. Opinie / objawy

Taki układ pozwoliłby chyba każdemu dobrać właściwy olej.
Pozdrawiam.



Grzyby - 25 paź 2009 9:20
fazzi, z całym szacunkiem ale uporządkowanie tego tematu raczej przerasta możliwości techniczne i czasowe jakiegokolwiek moderatora. Pomysł sam w sobie nie jest zły ale zauważ że ktoś musi go wykonać


Do tego możliwość zamieszczania opinii:
1. Typ auta / silnika / przebieg
2. Olej zalecany przez producenta
3. Olej zalewany (oznaczenie, marka i nazwa produktu)
4. Opinie / objawy

Po co? Taka możliwość była od samego początku a i tak mało kto czytał cokolwiek. Zalecany przez producenta olej masz w instrukcji obsługi. A o jakich opiniach/objawach chcesz pisać/czytać? O tym co się komuś wydaje, jego subiektywnych odczuciach?
Uwierz mi, większość pytających na tym forum to lenie którzy nawet nie spojrzą w jakikolwiek poradnik (a jest ich niemało przygotowanych dużym nakładem pracy) czy chociażby w regulamin. Tylko SRU - walą nowy temat albo pytają o to samo co pińcet osób przed nimi. No bo przecież wg nich forum do tego służy.

Zresztą - po co poradnik, skoro porada w największym skrócie sprowadza się do jednego. Lej to co zaleca producent.



travisowski - 25 paź 2009 10:26

Temat jest ważny i bardzo ciekawy
zgadzam sie ale juz wszystko w tym temacie zostalo napisane. kazdy kto mial okazje juz sie wypowiedzial.


Uwierz mi, większość pytających na tym forum to lenie którzy nawet nie spojrzą w jakikolwiek poradnik (a jest ich niemało przygotowanych dużym nakładem pracy) czy chociażby w regulamin.
dokladnie

dlatego proponuje zamknac w pinezke ten temat raz na zawsze i podwiesic. jesli ktokolwiek bedzie zainteresowany tematem olejowym to sobie wejdzie i poczyta. a jak komus sie niechce czytac to sie nic nie dowie. no trzeba jakos zmusic te towarzystwo do odpowiednich zachowan.



fazzi - 25 paź 2009 16:21
Grzyby, wiem że uporządkowanie tematu nie jest łatwe ale nie wiedzieć czemu pozwolono mu się tak rozrosnąć, pomimo że wiele dyskusji to czysto akademickie rozważania I bynajmniej nie jest to zarzut, bo są one ciekawe!

Po co? Taka możliwość była od samego początku a i tak mało kto czytał cokolwiek. Zalecany przez producenta olej masz w instrukcji obsługi.
W instrukcji jest zalecenie określające klasę i gęstości a mnie bardziej chodzi o marki i konkretne produkty. Każdy producent ma jakieś swoje patenty w oleju co może sprawiać że autko na jednym będzie chodziło ciszej niż na innym, pomimo tych samych oznaczeń i podobnych parametrów. Właśnie o takie informacje mi chodzi. Przykładowo do mojej poprzedniej mazdy 323F BG GT lałem Midlanda, bo na popularnym Mobilu auto chodziło b. głośno, a do obecnej MX3 leję Elfa. Midland się nie sprawdził. I o tego typu opinie mi chodzi. (Tak, wiem że głośność nie jest najważniejsza ale dla mnie to ważny parametr )
A pytania odnośnie olejów i tak się będą powtarzać, bo

większość pytających na tym forum to lenie
Dlatego zamknięcie tego tematu spowoduje powstanie innych. A odsyłanie kogoś do czytania 129 stron, jeśli chce sobie zobaczyć na czym jeżdżą inni mazdowicze (i dlaczego akurat na tym), to lekka przesada zahaczająca o totalny brak chęci pomocy. A temu właśnie powinno chyba służyć forum.
I tak, jak jest temat o spalaniu, jak jest temat z wykresami mocy, mógłby być temat o olejach, przykładowo z takim opisem jaki zamieściłem wyżej. I akurat w tym przypadku niekoniecznie musi się on łączyć z tym tematem - może istnieć jako oddzielny, a ten można zamknąć.
W skrócie: jakiś temat o olejach musi istnieć, gdzie da się ludziom możliwość zdobycia wiedzy i podzielenia spostrzeżeniami.
Ale to tylko opinia zwykłego, szarego użytkownika
pozdrawiam



Grzyby - 25 paź 2009 16:26

lekka przesada zahaczająca o totalny brak chęci pomocy. A temu właśnie powinno chyba służyć forum.
więc zapraszam do pomocy, przecież trzeba też dawać a nie tylko brać
Temu służy to forum



Krisek - 25 paź 2009 20:06
Co do Komenatrza o RX8 ... z bardzo prostego powodu ...
Bo Wankle nie powinny uzywac syntetykow ... - tak instrukcja mowila ...
A wiekszosci 0w20 /0w30 to Syn.... Albo MIeszanki Grupy 3/4/5



fazzi - 25 paź 2009 21:21
Grzyby gdy tylko mam coś wartościowego do dodania to piszę . Dlatego właśnie proponuję jakieś rozwiązanie. Nie wiem czy dobre - niech bardziej doświadczeni decydują. Natomiast chętnie bym pomógł w porządkowaniu gdybym dysponował dostateczną wiedzą. Ponieważ specjalistą nie jestem zaproponowałem rozwiązanie najbezpieczniejsze wyrażając przy tym swoją opinię. Co z nią zrobią 'władni' to już nie moja kwestia



marchello - 25 paź 2009 22:01
Krisek zastanawia mnie dlaczego oleje syntetyczne zachwalane jako cudo inżynierii chemicznej i najdoskonalsza forma oleju silnikowego przewyższająca pod każdym względem połsyntetyki i mineralne nie może byc stosowany w wanklach??



Krisek - 25 paź 2009 23:12
Mazda wypuscila .. olej syntetyczny do Wankli niedawno nic o nim niewiem niestety ...Jeszcze
Ogulnie chodzi o to ze Apexy w wanklu sa lubrikowane przez olej podczas jego spalania .. Podobno przy uzyciu .. Grupy IV i V moze pojawic sie carbon ze wzgledu ze syntetyczny olej ma wyzsza temeprature ... ale naprzyklad RP zaleca uzywanie ... ich oleju pelen syntetyk ... I znam ludzi ktorzy jezdz I silniki zyja niestety .. nie moge nikomu tego za rekomendowac bo poprostu sie nieznam na silniku wankloslkim ...

Inna sprawa ze uzywanie syntetyka wwanklu bylo by kosztowne ze wzgledu na jego spalanie .. I ze wzgledu na zalecane czeste wymiany jego

Inna sprawa jest ze oleje Hydrockrakowane 3 grupy ( Mineral .. ) ale prawie jak syntetyk nie odbiegaja od grupy III i IV za bardzo .. wiec nie jest tak pod kazdym wzgledem..



malkolm - 27 paź 2009 17:03
panowie a spotkał się ktoś z taką marką?? http://www.oleoblitz.pl/index.html . dzisiaj właśnie zaproponowano mi zakup produktów tej marki, oczywiście nie do auta ale oleje samochodowe też posiadają w sprzedaży



Puhcio - 27 paź 2009 23:03
Ktoś może podrzucić coś na temat TOTAL QUARTZ 9000 5W-40 ? Na Allegro mają bardzo interesującą ofertę.



Krisek - 27 paź 2009 23:35
Dobry Olej



Pankuba - 28 paź 2009 8:26

Ktoś może podrzucić coś na temat TOTAL QUARTZ 9000 5W-40 ? Na Allegro mają bardzo interesującą ofertę.

Bardzo przyzwoity olej, dobry wskaźnik lepkości: 170.
Inne dane:
Gęstość w temp. 15ºC kg/m3 849
Lepkość kinematyczna w temp. 40ºCmm2/s 85
Lepkość kinematyczna w temp. 100ºCmm2/s 14
Temperatura zapłonu ºC 226
Temperatura płynięcia ºC -42

Jeśli szukasz produktu z dużą ilością PAO, to możesz być zawiedziony, bo nie jest to olej z grupy w pełni syntetycznych. Niewykluczone, że chodzi o hydrocrack, czyli baza olejowa z innej grupy niż 4 czy 5.



Krisek - 28 paź 2009 14:00
Etykietka moze sie miec nijak .. do sprawnosci oleju
Ten olej kiedys nazywal Sie Elf Excellium ...

Widzialem UOA z tego oleju bylo bdb.

wyglada na grupe III ale total opisujac Full Synthethic w EU musi byc IV wiec ciezko bardzo powiedziec .. ale i tak niema znaczenia ....



a.gadula - 28 paź 2009 16:24
kolega andree z Łodzi skierował mnie do tego działu. Wywiązała sie między nami dyskusja dot. oleju w mojej Mazdzie. Mam 626 GE 2.5 V6 z 95roku z przebiegiem 205 000 km. Od 5tys km w silniku jest oliwa Mobil1 półsyntetyk-no i podobno nie jest to dobry wybór. Ja w swoich poprzednich autach BMW i Mazda 323P zawsze stosowałem Mobila. wg mnie Mobil jest wiodąca marką i przynajmniej ja nigdy nie mogłem narzekać na produkty tej firmy. Swojego KLa nie traktuje ostro, nie biorę udziału w żadnych wyścigach itd. Przeważnie jeżdżę w mieście i naprawdę sporadycznie przekraczam prędkosi obrotowe rzędu 5000obr/min. Po pokonaniu niecałych 6000 km mazdą nie stwierdziłem żadnych ubytków... Olej zawsze wymieniam co 8 - 10tys. km.Mam prośbę jeśli w ogóle był poruszany temat zwiazany z olejami do KLa to proszę o przesłanie linka. Jeśli pojawią sie jakieś sugestie to będe wdzięczny. Czy oprócz tego, że jest to Vka jest jest coś specyficznego w KLu, że powinienem zmienić olej?



a.gadula - 28 paź 2009 18:35
Spike 72 dał mi juz dość pokaźny wykład podając linki także dziękuję za uwagę



Krisek - 28 paź 2009 18:36
Mobil robi dobre oleje
Mobil 1 jest syntetyczny
chyba ze mowisz o Mobil Super.

Inna sprawa ze jazda w Miescie .. i Krotke odcinki sa dla oleju duzo gorsze niz szybka jazda po autostradzie ...

Kontynuj uzywanie Mobila ...



Pankuba - 28 paź 2009 19:45

Etykietka moze sie miec nijak .. do sprawnosci oleju
Tzn. że są oleje, gdzie lepiej nie podawać np. indeksu lepkości, bo i tak nieprawda?
Tak poważniej: Masz na myśli, że są takie produkty, które szybciej tracą swoje cechy wraz z przebiegiem,a może ważniejsze są jeszcze jakieś inne wskaźniki (typu HTHS, TBN itd.), które tu nie zostały ujęte?
BTW: Wątek cały czytałem, ale jakoś nie pamiętam, żebyś to wyjaśniał.



wyglada na grupe III ale total opisujac Full Synthethic w EU musi byc IV wiec ciezko bardzo powiedziec .. ale i tak niema znaczenia ....

Właśnie tego nie rozumiem, np. w przypadku rynku niemieckiego podają, że jest to pełny syntetyk, i że ma API SM.
Ten sprzedawany w PL ma API SL, i jakoś boją się napisać, że pełny syntetyk, co sugeruje grupę 3.



Krisek - 28 paź 2009 19:59
Hey Kuba,

Niestety nieda sie wyjasnic tego bez analizy ... Tak sa oleje ktore nie spelnieja zadnych norm I tak wtedy kazdy parametr sie liczy .. ale Total to solidna firma .. tak TBN jest wazny .. sa oleje co maja TBN 12 ... a sa co maja 7 ...
I czasami ze po 20 tys Olej z TBN7 nadaje sie do dalszej exploatacji a ten z 12 juz nie bo spadl TBN ponizej 3...

Zachowanie w oleju mozna prawidlowo okresli po 3 wymianach i zrobieniu Analizy uzytego oleju ...

Wniemczech prawo nakazuje ze jesli olej jest Full Syn.. musi byc 4/5 Grupa ....
PL wersja .. albo jest Rozlewana gdzie indziej z Inna baza .. albo poprostu pomylka ...



brii - 28 paź 2009 21:06

TOTAL QUARTZ 9000 5W-40

Elf Excellium
Zgadza się - to te same oleje.
Osobiście taki zalewam i dieslu robie na nim jakieś 30 000km między wymianami.
Co do tego czy to pełny syntetyk - nie, nie jest. Jeśli ELF w Polsce sprzedaje olej całkowicie syntetyczny to piszą wtedy 100% syntetyczny (łatwo to zobaczyć na przykładzie ichniejszego 0W30)



Puhcio - 28 paź 2009 21:17

Co do tego czy to pełny syntetyk - nie, nie jest.

Ale co to dla mnie oznacza, jako przeciętnego użytkownika ? To dobrze czy źle generalnie ?

Olej będzie stosowany u mnie w Volvo (2.5 10V 225 k km) i u Ojca (2.3 Turbo 110 k km) - będzie pasował do jednego i drugiego ?

Oba samochody od początku jeżdżą na pełnych syntetykach.



brii - 28 paź 2009 21:21
Nie będzie żadnego problemu - ogólnie olej bardzo dobry To, że jest syntetykiem w 95% w niczym kompletnie nie przeszkadza Ten olej spełnia normy dla tych silników z zapasem


Oba samochody od początku jeżdżą na pełnych syntetykach.
Jesteś na 100% pewien? Z punktu widzenia użytkownika można powiedzieć, że to (Excelium) pełny syntetyk



Puhcio - 28 paź 2009 21:26
Zrozumiałem, że ten TOTAL nie jest w pełni syntetyczny. Ale to znaczy, że to półsyntetyk czy coś innego ? Generalnie chodzi mi o to, żeby np. nie było problemów z turbiną


Jesteś na 100% pewien?

Na 100% nie, ale z tego co wynika z dokumentacji to tak. Obecnie w obu samochodach jest pełen syntetyk, bo sam wlewałem

Na tym oleju można robić takie duże przebiegi ?



brii - 28 paź 2009 21:30

Generalnie chodzi mi o to, żeby np. nie było problemów z turbiną
Technologia wytwarzania oleju ma niewiele do tego


Na tym oleju można robić takie duże przebiegi ?
Znam człowieka który w 2.2dCi robił na tym oleju wymiany co 50 000km (zrobił 4 wymiany), samochód poszedł w świat i jeździ dalej
Ja osobiście tyle bym nie ryzykował, ale jest to olej który może robić duże przebiegi, oczywiście jeśli silnik na to również pozwala.



Puhcio - 28 paź 2009 21:47
To nice, kupuję w takim razie

Dzięki za pomoc.



a.gadula - 28 paź 2009 22:36

Mobil robi dobre oleje
Mobil 1 jest syntetyczny
chyba ze mowisz o Mobil Super.

Inna sprawa ze jazda w Miescie .. i Krotke odcinki sa dla oleju duzo gorsze niz szybka jazda po autostradzie ...

Kontynuj uzywanie Mobila ...

źle napisałem, jeżdżę na półsyntetyku, szczerze to głowa mi puchnie od tych rozważań



Krisek - 28 paź 2009 23:10
Spoko.. tak czy inaczej Mobil ma dobre produkty.



strOOs - 29 paź 2009 18:49
brii znajomy w 2.0 DITD zmienia olej co miesiac (co 15kkm)

Ja smigam na Mobilu 10W40 juz 25kkm i nic autku nie jest (z dwoma wymianami) i jak teraz bede zmianil olej co 3-4 mieisace to napewno nie zdazy sie zbytnio zuzyc



steven - 29 paź 2009 19:00
strOOs znam takiego co nigdy nie wymienił oleju tylko dolewa raz na rok ubytek około 0,5 litra... i też jeździ, ale jako przykład do naśladowania bym go nie podawał



malkolm - 29 paź 2009 21:37

brii znajomy w 2.0 DITD zmienia olej co miesiac (co 15kkm) oczko
15 to trochę za dużo, mazda zaleca co 10 tys



strOOs - 29 paź 2009 21:39
malkolm ale jak robisz to co miesiac?



Riki - 29 paź 2009 22:14
strOOs w miesiąc znajomy przejeżdża dystans 15tys.km? chyba, że czegoś nie rozumiem to proszę popraw mnie.

Olej w Mazdowskim dizlu to max. 10tys.km lub rok. Ja zmieniam co 8-9tys. i wypada jakoś 4 razy w roku. Produkty Motula... polecam.

Kiedyś w GD się zagalopowałem i wymieniłem po 18tysiach druga "dyszka leciała... oczywiście nic mu się nie stało i.. nie ubyło ani kropli (ehhh.. GD.. to były auta)



malkolm - 29 paź 2009 22:16
strOOs jeśli bym robił w tym czasie 10 tys to bym tak wymieniał, przecież nie będę wymieniał co pół roku po 60 tys km.



strOOs - 29 paź 2009 22:17
Riki miesiecznie 15kkm

4-5 razy w miesiacu trasa 2kkm + wlasciwie auto prawie nie stoi ;]



Riki - 30 paź 2009 6:07

Riki miesiecznie 15kkm

no to musi nie wysiadać z samochodu..... ciekawe jaki ma realny przebieg i czy pamięta o wymianie rozrządu co 6-7 miesięcy

malkolm dokładnie tak.



strOOs - 30 paź 2009 8:40
Riki przebieg ma niski bo autem jezdzi ledwo od sierpnia (chyba 3cia wymiana oleju) ale zrobi spokojnie zdrowy przebieg w rok, poltora



JOHNNY_1990 - 30 paź 2009 22:56
Witam wszystkich forumowiczów. Mam problem bo właśnie nie dawno kupiłem mazda 323f BA 1.8 16v '95 i planuje wymienić w silniku olej wraz z filtrem ale nie mam pojęcia jaki olej był lany wcześniej poprzedni właściciel też tego nie wie . Jaki olej był by najlepszy?? przebieg auta to:175 tyś.(na liczniku)



butters - 30 paź 2009 23:07
Oczywiście półsyntetyk. Polecam Valvoline Max Life 10w40.



Beny - 31 paź 2009 0:00

Polecam Valvoline Max Life 10w40.
zaglądnij do tematu o olejach.ale podany wcześniej bezie dobr y



JOHNNY_1990 - 31 paź 2009 7:53
A jeżeli wlał bym mineralny Mobila 15w40 to co??



Beny - 31 paź 2009 9:04
a po co chcesz lac mineralny?pólsyntetyk jest ok,no chyba ze silnik jest juz na wykńczeniu to lej mineralny ale on za dużo też nie pomoże.



Rafał - 31 paź 2009 9:17
Jak nie wiesz jaki olej był lany to najmądrzej jest wlać pełny syntetyk. Silnik będzie bardzo zadowolony, że o niego dbasz. Jeżeli po kosztach to nawet mineralnego możesz lać. Twój samochód

Przed zalaniem syntetyka zrób płukankę jakimś środkiem. Wyczyści silnik z nagarów. Gorzej jak był w tym silniku mineralny.... no to możesz zaryzykować.
Jak kupiłem autko to był lany 10W 40 półsyntetyk Valvoline.Ja zrobiłem płukankę silnika i zalałem 5W40 Valvoline. Teraz zalałem ELF-a 5W30 pełny syntetyk i zrobiłem już 3tyś. Na miarce nic nie ubyło.

W temacie, do którego dołączę jest wiele odpowiedzi na Twoje pytania



siewcawiatru85 - 31 paź 2009 9:18
Witam parę dni temu kupiłem mazdę 626 1,8 V16 z 1997 roku i planuje wymianę płynów ale nie wiem jaki olej i jaki filtr zakupić do tego modelu, książkę do mazdy mam w języku niemieckim więc się nic nie doczytałem. Dlatego tez proszę was kolegów o pomoc: jaki olej, ile litrów tego oleju i jaki filrt. Możecie mi tez podpowiedzieć jakie inne rzeczy powinienem wymienić zaraz po zakupie nowego auta, to jest moje pierwsze auto więc nie bardzo się orientuję



Lesiu - 31 paź 2009 9:32
jeźdz tam gdzie sprzedają oleje i powiedz jakie masz auto to ci dobiorą przecież filtry a olej to kup jakis polsyntetyk dobry raczej tam będą wiedzieli ile oleju ci potrzeba ;] a jaki to masz gdzies tu temat o olejach chyba ze 40 stron wiec zapraszamy do lektury
co do innych rzeczy to rozrząd najważniejszą sprawą kolego, jak nie wiesz kiedy był wymieniany to lepiej sobie wymień. tyle jeździć i cieszyć się a mazde pokazać w dziale Nasze Mazdy

PS stron o olejach jest 131 aktualnie :D więc jest co czytać



Rafał - 31 paź 2009 9:40
siewcawiatru85, czytaj proszę regulamin.
Temat jest wałkowany w przyklejonym temacie: Oleje

--><--



malkolm - 31 paź 2009 10:22
a to dla tych którzy nie wiedzą jki olej powinien być w ich aucie, tutaj znajdziecie lepkości :
castrol: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=8
gulf: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=38 na tej stronie jest też dużo informacji o oznaczeniach jakościowych olei i ich przeznaczeniu
FL selenia: http://www.flpoland.pl/tabele/index.html u mnie nie działa ale może ktoś będzie miał więcej szczęścia
gdzieś jeszcze widziałem inne tego tupu aplikacje ale nie pamiętam, większość marek ma coś takiego, mobil chyba nie
na stronie selenii można też dobrać sobie filtr tutela, podobno są dość dobre



Rafał - 31 paź 2009 10:44

castrol: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=8
gulf: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=38 na tej stronie jest też dużo informacji o oznaczeniach jakościowych olei i ich przeznaczeniu

W obu przypadkach: Pojemność wynosi na tych stronach 4,9l dla Mazdy 2.0 V6.
Dwa razy już wymieniałem olej i wlałem nie więcej jak 4 litry. Chyba, że te 0,9 litra jest już umowne na dolewki



JohnnyB - 31 paź 2009 11:39
Witam,
Wiem że pytanie nie dotyczy Mazdy tylko BMW ale proszę o pomoc,
Kolega ma e46 2.0 diesel 136 kM, lał do tej pory Mobila 10w40, zalał go z przyzwyczajenia, teraz go naszło aby zmienić na dedykowany olej do tego auta coś serii 5wXX, ja osobiście zalałbym 5w40 do tego silnika ewentualnie 5w30, pytanko który byście doradzili przy aucie z przebiegiem ponad 200 kKM z 2002 roku,

Przy wymianie chcieliśmy zdjąć miskę i wypłukać i oczyścić przed zalaniem,
A co do samego oleju zastanawiam się czy zakupić oryginalny olej BMW LL 5w30/40 czy na przykład ELF tutaj dałby rade,
Kolega pracuje w serwisie Renaulta i w sumie miałby za dobrą kasę na pewno z pewnego źródła.

Czy ktoś mógłby podrzucić informację na temat oleju BMW, w necie mam problemy ze znalezieniem jakiegokolwiek bardziej rozbudowanego opisu tak aby porównać jak się ma np. ELF do tego oleju.

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam,
Marcin,



siewcawiatru85 - 31 paź 2009 11:39
Dzięki za odpowiedz



JohnnyB - 31 paź 2009 11:40

Dwa razy już wymieniałem olej i wlałem nie więcej jak 4 litry. Chyba, że te 0,9 litra jest już umowne na dolewki
A zdjąłeś miskę olejową i wypłukałeś wszystko co pozostało ?
bujałeś autem i masz pewność ze wszystko wyciekło?



Rafał - 31 paź 2009 11:53

A zdjąłeś miskę olejową i wypłukałeś wszystko co pozostało ?
bujałeś autem i masz pewność ze wszystko wyciekło?


Miski nie trzeba ściągać
Jeżeli chodzi o bujanie to podczas spuszczania oleju podnoszę lewarkiem raz jeden bok raz drugi. Nawet gdybym tego nie robił to w misce nie zostanie 0,9 litra oleju....

Dla ciekawości podam, że te strony podają błędną ilość oleju, a mianowicie w instrukcji obsługi mojego auta są prawidłowe dane:
Silnik 2.0 Litry:
z filtrem oleju 4 litry
bez filtra oleju 3,7 litra



malkolm - 31 paź 2009 12:16
Rafał masz rację do mojego silnika podają że wchodzi 6 a 4,2 w zupełności wystarczy, tylko w moim przypadku jest to połączone z comprexem i nie wiadomo jak z ilościami oliwy w tamtym RFie,
ja nigdy nie bujam ani żadnych takich tam rzeczy nie robię a zawsze mieści się prawie tyle co opisują w manualu(zalecane 4,3l jeśli się nie mylę )



Krisek - 31 paź 2009 15:09
Co do BMW kazdy olej ktory spelnia normy BMW ... niewiem ktora norme wymaga instrukcja ..



marchello - 31 paź 2009 17:13
Jaki olej według API będzie lepszy SJ,SL czy SM do mojej mazdy bez katalizatora.Wydaje sie żę najwyższa powinna być najlepsza ale chyba w SM zmniejszono ilość jakichś dodatków które nota bene działały korzystnie na silnik, ale nie zbyt dobrze na środowisko??A jak sprawa wygląda z ACEA A1,A2 czy A3 wypada korzystniej??



Sokool - 31 paź 2009 18:09

Jaki olej według API będzie lepszy SJ,SL czy SM do mojej mazdy bez katalizatora.Wydaje sie żę najwyższa powinna być najlepsza ale chyba w SM zmniejszono ilość jakichś dodatków które nota bene działały korzystnie na silnik, ale nie zbyt dobrze na środowisko??
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.ph ... 81#1455781



marchello - 31 paź 2009 18:28
w linku jest porównanie SL i SM nic o SJ



Krisek - 31 paź 2009 22:24
SL najlepszym wyborem

tak SJ jeszcze obowiazuje .. ale tak naprawde to juz przeszlosc...



marchello - 01 lis 2009 9:15
Stosował ktoś oleje PETRONAS, jakie wrażenia, na allegro można je kupić w dość konkurencyjnych cenach w porównaniu z innymi markami.



Stan13a - 01 lis 2009 17:34
Kto ma kasę i chce dbac o swój silnik poecam olej SHELL 10W60!!!!!



fazzi - 01 lis 2009 18:10

Kto ma kasę i chce dbac o swój silnik poecam olej SHELL 10W60!
Takie wypowiedzi w tym wątku powinny być od razu usuwane... Nie byłoby bałaganu o którym pisaliśmy stronę wcześniej.



travisowski - 02 lis 2009 14:06

Kto ma kasę i chce dbac o swój silnik poecam olej SHELL 10W60
a do jakiego silnika polecasz tak żarliwie te 10w60?

widze w twoim opisie ze masz M3 z 09rk.. jaki to serwis zalewa 10w60 shela do nowego M3?


Takie wypowiedzi w tym wątku powinny być od razu usuwane... Nie byłoby bałaganu o którym pisaliśmy stronę wcześniej
daj mu szanse niech sie wypowie chlopak.



Artiks - 02 lis 2009 14:58

PETRONAS Zamierzam przy następnej wymianie

Kto ma kasę i chce dbać o swój silnik poecam olej SHELL 10W60 Pozostanę jednak przy MOTULu , bo to jest olej najlepszej jakości.



Rafał - 02 lis 2009 17:57

Kto ma kasę i chce dbac o swój silnik poecam olej SHELL 10W60!!!

Stan13a, może jakieś uzasadnienie



marchello - 02 lis 2009 19:54
Znalzałem 3 stronki traktujące o dodatku cynku do oleju czyli zddp. Może któś bieglejszy z angielskiego przeczytać te teksty i opowiedzieć o czym są. Tak zgrubsza wyczytałem ze starsze silniki potrzebują dodatku zddp do oleju. Moje zainteresowanie wynika z faktu ze olej petronas 0W40 można nabyć za około 60zl na allegro niestety jest w klasie SM i dodatkowo GF-4, któe to redukują znacznie zawartośc cynku w oleju.
http://www.ttalk.info/Zddp.htm
http://blog.sfrcorp.com/2007/10/15/zddp-in-additives/
http://www.mustangmonthly.com/techartic ... index.html



travisowski - 02 lis 2009 20:19

Stan13a, może jakieś uzasadnienie
co on nam tu uzasadni. zwykla prowokacja.


Znalzałem 3 stronki traktujące o dodatku cynku do oleju czyli zddp. Może któś bieglejszy z angielskiego przeczytać te teksty i opowiedzieć o czym są. Tak zgrubsza wyczytałem ze starsze silniki potrzebują dodatku zddp do oleju. Moje zainteresowanie wynika z faktu ze olej petronas 0W40 można nabyć za około 60zl na allegro niestety jest w klasie SM i dodatkowo GF-4, któe to redukują znacznie zawartośc cynku w oleju.

marchello litosci. z calym szacunkiem ibez urazy ale iles juz marek olejowych przewalil w tym temacie? zalej to co pisze w instrukcji np: mobila i nie rob sobie problemow.
i chociaz nie zalewaj 0w40 do swojego auta



Krisek - 02 lis 2009 20:36
SM jest ok do twojego Silnika ...
ZDDP - jest wymagane ... przedewszystkim w FlatTappet silnikach ... ten 0w40 za 60zl Petronas sam bym na tym chetnie jezdzil .. przecie to jak darmo



travisowski - 02 lis 2009 20:56

ten 0w40 za 60zl Petronas sam bym na tym chetnie jezdzil .. przecie to jak darmo
jesli ten olej dorownuje jakoscia olejom markowym wystepujacym na naszym rynku to nie ma najmniejszej mozliwosci zeby 4l kosztowaly 60zl. no chyba ze za 1l. oleje 0w w Polsce sa bardzo drogie wiec skad taka cena? nie ma takiej opcji zeby 4l dobrego oleju 0w kosztowalo 60zl.no logiki troszke

dobra jakosc musi kosztowac.

ps. firma Neste . w Warszawie sa stacje paliw Neste.malo znana na naszym rynku pod kontem olei bardziej z paliw. produkuje oleje na bazie PAO. firma slynie z tego iz jest w czolowce sprzedajacych bazy syntetyczne. sa to dosc drogie oleje. malo znane a dla wiekszosci wrecz nie znane.takich marek olejowych o ktorych wielu nie slyszalo bo sie oficjalnie nie reklamuja troszke jest.



marchello - 02 lis 2009 21:07
Tu w kup teraz jest za 70
http://allegro.pl/item796935567_olej_si ... 40_4l.html
ja obserwuje kończącą sie aukcje za 50
http://allegro.pl/item794095380_petrona ... oznan.html
i nie wiem czy brać.



Krisek - 02 lis 2009 21:17
Brand Name SAE Viscosity Grade ILSAC Oil Specification Current ExpirationDate
PETRONAS SYNTIUM 3000 5W-30 GF-4 June 16, 2010
PETRONAS SYNTIUM 5000 0W-20 GF-4 June 16, 2010
PETRONAS SYNTIUM 5000 0W-30 GF-4 June 16, 2010
PETRONAS SYNTIUM 5000 0W-40 GF-4 June 16, 2010

Syntium 5000 ma API Certifikat .. wiec na 8-10K zmiany tak olej nie zaszkodzi .. smialo bym go uzywal



marchello - 02 lis 2009 21:20
OK kupuje go ale jak mi silnik z braku cynku padnie to Krisek remontujesz go



travisowski - 02 lis 2009 21:22
marchello 0w nie ma prawa tak tanio kosztowac. skonsultuj najpierw ceny tych olejow z dystrybutorem tej marki na Polsce o ile taki jest. na allegro nie kupuje sie olejow jak ktos wystawia 4 banki. kolejna rzecz to taka: z tego co widze w twoim opisie posiadasz 323F 1.6L 16V 94r. BG

tego silnika nie zalewa sie 0w40. odstaw te eksperymenty

kris nie badz naiwny. to nie Canada. tu Polska . tutaj oleje 0w nie kosztuja 60zl za 4l
nie patrz na te opakowania. w srodku moze byc cos zupelnie innego



marchello - 02 lis 2009 21:28
za późno już kupiłem
lepiej poeksperymentować na starym samochodzie niż na nowym.
przeszedłem ostatnio z 10W40 na 5W40 i mogę mówić tylko o samych pozytywach tej zmiany.
Na zime zaleje 0W40 a na wiosnę powrócę na 5W40 i powinno być ok.



travisowski - 02 lis 2009 21:30
a ile zrobiles na tym 5w40 zeby cokolwiek powiedziec?



Krisek - 02 lis 2009 21:31
ja mysle ze jako samo 0w40 ok .. jesli kupiles Syntium 5000 I jest to legalny produkt nie niewiadomo co przezyjesz czekam na wrazenia



marchello - 02 lis 2009 21:35
zrobiłem 6 tys i silnik pali szybciej, lżej, żadne wycieki sie nie pojawiły ani też nie chla oleju jak głupi,wcześniej dolewałem około 1 litra na 10kkm przy czym przy ostatniej wymianie olej był poniżej znacznika L,teraz po 6kkm jest na połowie bez dolewek.Z rana zaworki nie klekoczą tak jak wcześniej.Same pozytywy, nic niepokojącego jak narazie nie wystąpiło.
Krisek jest to Petronas syntium 7000 0W-40



travisowski - 02 lis 2009 21:38
ta legalny. na allegro 0w za grosze. uz byli tacy co otula za grosze kupowali na allegro a potem byl wielki zal



marchello - 02 lis 2009 22:07
zobaczymy co przyjdzie ja kupiłem lotosa 5W-40 za 50zł z tym że był 3 letni o czym pisali w aukcji.kupiłem również 5W-40 Forda za 1zł na allegro lany z beczki końcówka podobno,przelałem przez gazę bo był jakieś paprochy i jeździ w fordzie brata.



Robo - 02 lis 2009 22:27

z tego co widze w twoim opisie posiadasz 323F 1.6L 16V 94r. BG
tego silnika nie zalewa sie 0w40. odstaw te eksperymenty


Posiadam 323F BG już długie lata. Od początku jak ją mam a mianowicie od 2000r silnik zalewany jest w moim przypadku Mobil'em 1 0W40. Do dnia dzisiejszego stosuje ten olej. Producent zaleca 10W40. Raz zalałem olej o tej lepkości ale kultura pracy jednostki była wyczuwalnie gorsza. Praca samego rozrusznika, następnie popychacze zaworowe. Silnik nie pracował z taką lekkością. Wlałem sprawdzony w moim przypadku 0W40 i taki będe stosował dopóki się da. Zapewnia doskonałą ochronę przeciwzużyciową, film olejowy jest bardzo trwały, silnik pracuje jak szlifiereczka a o zaletach w zimowych warunkach nie muszę chyba wspominać. Postaram się zamieścić zdjęcie spod pokrywy co prawda kiepskiej jakości ale widać jak wnętrze silnika jest utrzymane. Nie ma żadnego nalotu, osadu. Gmerając palcem nie zostanie nam nic prócz oleju.



Pozdrawiam.



marchello - 02 lis 2009 22:43
kolego travisowski jak się odniesiesz do opinii mojej i Robo popartej odpowiednim foto? Ja zamieszczałem fotkę swojej pokrywy zaworów ale przy stosowaniu 10W40 i widoczny był czarny osad, widok jaki ukazał się moim oczom sprawił że postanowiłem zmienić olej na syntetyk,dodatkowym powodem było zamontowanie instalacji LPG.



brii - 03 lis 2009 7:07

zmienić olej na syntetyk
To zmień na syntetyk, ale 10Wxx.
Robo - pięknie to wygląda - nie przeczę, silnik napewno ma lżej, ale w przypadku jakbyś zaczął go pałować to gwarantuję, że na tym oleju szybciej wyzionie ducha niż na 10Wxx.



travisowski - 03 lis 2009 11:01

kolego travisowski jak się odniesiesz do opinii mojej i Robo
Panowie ja nie jestem preciwnikiem 0w. sam jezdze na 0w30.

robicie co chcecie to wasze auta. tylko nie zalecajcie takich praktyk innym uzytkownikom.


lany z beczki końcówka podobno,przelałem przez gazę bo był jakieś paprochy i jeździ w fordzie brata.
gratulacje. ciekawe czy do bryki nowej z salonu zalalbys taki olej bulac za auto kupe hajsu.



ewrejushka - 03 lis 2009 13:15
Ja ostatnio wymienłem olej w ASO we Wrocawiu, został wlany Mazda Dexelia 5w40.



Krisek - 03 lis 2009 14:23
Brii .. a dlaczego ma wyzinac szybciej ducha ?
0 przy rozgrzaniu jest tak samo gesty jak 10



brii - 03 lis 2009 14:35
Ale ma nieco inną lepkość przez co tworzy film innej grubości i o innej odporności na zerwanie



marchello - 03 lis 2009 15:52

Panowie ja nie jestem preciwnikiem 0w. sam jezdze na 0w30.
robicie co chcecie to wasze auta. tylko nie zalecajcie takich praktyk innym uzytkownikom.
gratulacje. ciekawe czy do bryki nowej z salonu zalalbys taki olej bulac za auto kupe hajsu.

Jakby mnie bylo stać na fure z salonu to lał bym motula odpowiedniego bez kombinacji a tak to trzeba szukać oszczędności.A pozatym te paprochy to było kilka większych (2mm x 2mm) płatów które mogły podczas nalewania z beczki sie dostać.Nie był to napewno piasek.



Sokool - 03 lis 2009 16:47

Ale ma nieco inną lepkość przez co tworzy film innej grubości i o innej odporności na zerwanie
A to ciekawe. Dla przykładu lepkość w temp 100 st. C:
Mobil 1 New Life 0W-40 - 14
Mobil Super 2000 X1 10W-40 - 14,4
Czyli różnica prawie żadna.
HTHS odpowiednio 3,6 dla 0W-40 i 3,95 dla 10W-40. Z tym, że w przypadku mineralnego oleju pewnie ta wartość szybko spada w czasie eksploatacji. Swoją drogą Porsche zaleca olej o HTHS minimum 3,5 więc starej BG taka wartość też raczej wystarczy.



bull - 03 lis 2009 17:13

Ale ma nieco inną lepkość przez co tworzy film innej grubości i o innej odporności na zerwanie

Poczytaj ten wątek dokładniej....
...i to stary wyjadacz forumowy takie rzeczy pisze...



marchello - 03 lis 2009 17:13

więc starej BG taka wartość też raczej wystarczy.

jestem takiego samego zdania, należy wziąść pod uwage ze zalecany przez mazdę olej do mojej BG to 5W30
który ma zarówno lepkośc jak i HTHS mniejsze niż jakikolwiek 0W40.



brii - 03 lis 2009 19:17
Mądrzejsi odemnie w temacie olejów takie rzeczy powiedzieli i nie mam podstaw im nie wierzyć. Z resztą po co w instrukcjach do samochodów piszą, żeby przy dużych obciążeniach zlewać 10W zamiast 5W i dlatego w silnikach motocyklowych nie używa się 0W ani nawet 5W?? (Pomijam kwestię pogodzenia oleju dla silnika i skrzyni, bo w motocyklach z osobną skrzynią jest tak samo). Po co Motul robi syntetyki 15W??
Po co wogóle robi się dobrej klasy olej 10W i 15W skoro wszędzie i w każdym przypadku lepszy lub nie gorszy będzie 5W i 0W??



marchello - 03 lis 2009 19:42

i dlatego w silnikach motocyklowych nie używa się 0W ani nawet 5W
wydaje mi sie ze motocykle w zimie nie są eksploatowane i dlatego nie robi sie olejów 0W a 5W są spotykane np AGIP RACING 5W40 4T.

Po co wogóle robi się dobrej klasy olej 10W i 15W skoro
po prostu nie da się technologicznie osiągnąć oleju o parametrach np 5W60 czy 0W60



dude - 03 lis 2009 20:34
Może Wy mi odpowiecie czy jest jakaś różnica między Mobil super s 10w40, a Mobil super 2000 10w 40, oczywiście poza etykietą. Poprawili coś, czy tylko wabią klienta "nowym" produktem z nic nie znaczącymi znaczkami typu X1, 2000?
Muszę wymienić olej i mam dylemat czy lać stary super s czy super 2000
A przy okazji ile wchodziło oleju do z5?



brii - 03 lis 2009 20:36

wydaje mi sie ze motocykle w zimie nie są eksploatowane i dlatego nie robi sie olejów 0W
A jakie to ma znaczenie - jak silnik już pracuje to temp. zewnętrzna nie ma znaczenia


po prostu nie da się technologicznie osiągnąć oleju o parametrach np 5W60 czy 0W60
I dlatego niekiedy warto użyć 10Wx.
Można na codzień używać 5W czy nawet 0W, ale trzeba pamiętać o pewnych założeniach przy eksploatacji - jak ktoś lubi ostro dawać w palnik to niech sobie lepiej da z takimi olejami spokój.
Z piątej strony - nie ma sensu przepłacać za olej i zalewać oleju który ma parametry lepsze niż silnikowi potrzebne



Pankuba - 03 lis 2009 21:20

wydaje mi sie ze motocykle w zimie nie są eksploatowane i dlatego nie robi sie olejów 0W
A jakie to ma znaczenie - jak silnik już pracuje to temp. zewnętrzna nie ma znaczenia



marchello - 03 lis 2009 21:41

Inna ciekawa kwestia to rzekome silniejsze działanie części olejów 0W .. na uszczelki w starszych silnikach
no to mnie nastraszyłeś, spotkał sie ktoś z takim działaniem 0W-XX



Pankuba - 03 lis 2009 21:51

Inna ciekawa kwestia to rzekome silniejsze działanie części olejów 0W .. na uszczelki w starszych silnikach
no to mnie nastraszyłeś, spotkał sie ktoś z takim działaniem 0W-XX



Sokool - 04 lis 2009 12:38

Można na codzień używać 5W czy nawet 0W, ale trzeba pamiętać o pewnych założeniach przy eksploatacji - jak ktoś lubi ostro dawać w palnik to niech sobie lepiej da z takimi olejami spokój.
Zależy co rozumieć przez ostre dawanie w palnik. Jak ktoś na co trzecich światłach przeciągnie od 1 do 3 do czerwonego pola to to raczej się nie zalicza do zalewania olejem XXW60. Ferrari na przykład w 575 Maranello do codziennej eksploatacji zaleca olej 0W40 i dopiero do jazdy po torze w gorącym klimacie zalecają 10W60. I pewnie mógłby to równie dobrze być olej 5W60 czy 0W60, gdyby nie to, że ten pierwszy jest raczej małopopularny (0W60 to chyba nikt nie produkuje), a poza tym przy pałowaniu na torze lepkość przy temperaturze 40 stopni jest raczej mało ważna.



brii - 04 lis 2009 13:15

I pewnie mógłby to równie dobrze być olej 5W60 czy 0W60
Dosia się kłania


Inna ciekawa kwestia to rzekome silniejsze działanie części olejów 0W .. na uszczelki w starszych silnikach.
Dobrze, że napisałeś "rzekome" - ja się nigdy z takowym nie spotkałem.



sqader - 04 lis 2009 15:10
a kto wie ile oleju powinno sie lac do silnika 2.0 ditd z 1998 roku????



marcin255 - 04 lis 2009 15:13
ja mam pytanko nic mi nie dymi ,nie kopci oleju 600ml. na 10000 km , zalany był 10W40 i taki też zalałem zastanawiam się jednak nad zalaniem CASTROL EDGE 5W30 , co wy o tym sadzicie ?
Czy może lepiej wymienić pierścienie ,uszczelniacze i wtedy zalać 5W30 .
Za jasna cholerę nie mogę pojąc po co ludziska leją półsynetyk i o zgrozo minerał skoro instrukcja wyraźnie mówi 5W30

196 tys km niby usmiech ale chyba zaleję 5W30 tylko nie wiem płukankę robić ? CASTROL EDGE 5W30 ?



Grzyby - 04 lis 2009 15:20

a kto wie ile oleju powinno sie lac do silnika 2.0 ditd z 1998 roku?
w instrukcji nie ma?


Za jasna cholerę nie mogę pojąc po co ludziska leją półsynetyk i o zgrozo minerał skoro instrukcja wyraźnie mówi 5W30
i tego bym się trzymał
Zalej coś innego niż Castrol. Ja bym zrobił płukankę (robiłem to w 626 często )



marcin255 - 04 lis 2009 15:25
ELF EVOLUTION SXR 5W30 ?



Grzyby - 04 lis 2009 15:32
Zamiast Castrola Edge? Spokojnie
Bez obaw zalałbym Lotosem. Pewnie tańszy od Elfa



marcin255 - 04 lis 2009 15:37
myślę, że jakiś "olejotrysków " nie będzie a i co z tym ,że lepiej żeby syntetyk sam powoli płukał silnik niz robic płukankę ?



malkolm - 04 lis 2009 15:57
Grzyby lotos 5w30 będzie droższy od elfa więc po co przepłacać, ja zamiast 5w30 zalałem 5w40 i też jeździ (na lotosie) i o wiele tańszy
sqaderdo ditd wchodzi 4,3 litra



marcin255 - 04 lis 2009 16:01
ten elf to syntetyk czy cos tam namieszane ? Jaki lotos ?

chyba ,że ELF EXCELLIUM NF LDX 5W40



enej - 04 lis 2009 16:04
Siemka musze zmienic olej w Madzi ale jeszcze tego nie robiłem i nie wiem ile wchodzi i jaki najlepiej kupic z jakimi symbolami



Grzyby - 04 lis 2009 16:10

Grzyby lotos 5w30 będzie droższy od elfa
a to jestem zaskoczony


Jaki lotos ?
ja do 626 lałem 5W40 - złoty Lotos. To był Full syntetyk

ten elf to syntetyk czy cos tam namieszane ?
poszukaj na stronie Elfa, z tego co pamietam mieli wszystkie oleje dobrze opisane.



marcin255 - 04 lis 2009 16:21
ok ,dzięki Panowie , zaleje lotosem 5W30 czy może LOTOS THERMAL CONTROL 5W40



PuchateQ - 04 lis 2009 16:44
szukajka sie klania, a temat jak wiele innych pojdzie do kosza



Rafał - 04 lis 2009 17:13
--><--



Pankuba - 04 lis 2009 19:35

ok ,dzięki Panowie , zaleje lotosem 5W30 czy może LOTOS THERMAL CONTROL 5W40
Thermal Control 5W30 i 5W40 - na 90% chodzi ru o oleje HC (hydrocracki). Nota bene większość olejów 5W40 i duża część 5W30 ma właśnie tę bazę. A określenia "wykonany w technologii syntetycznej" itp. mają za zadanie maskować ich "mineralną" proweniencję.

HC nie zanieczyszczają silnika tak jak klasyczne minerały. Nie wiem, czy można ogólnie uznać je za lepsze pod tym względem od półsyntetyków. Na pewno będą gorsze od pełnych syntetyków, bo w przypadku tych ostatnich dodatki czyszczące nie muszą walczyć z zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez samą bazę olejową. Bardzo ważna jest oczywiście liczba zasadowa TBN i jej spadek wraz z przebiegiem silnika (pisał o tym Krisek, żeby to sprawdzić, trzeba robić analizę).

Tobie zależy przede wszystkim na efekcie czyszczenia, więc zastanowiłbym się nad ELF SOLARIS RNX 5W30, tym bardziej że dla Twojego auta proponuje go wyszukiwarka Elfa.



marcin255 - 04 lis 2009 19:39
zastanawiam sie nad ELF EXCELLIUM LDX 5W40 4L , ELF SOLARIS RNX 5W30 za 150 z ł na 3-4 tys km. do przepłukania za drogo chyba i jeszcze 5L

wyszukiwarka wypluła
Najlepszy olej silnikowy to:

ELF EVOLUTION SXR 0W30
ELF EVOLUTION SXR 5W30



brii - 04 lis 2009 19:46

ELF SOLARIS RNX 5W30
Diesla masz??



malkolm - 04 lis 2009 19:49

ELF SOLARIS RNX 5W30
Diesla masz??



brii - 04 lis 2009 19:52
Zgadza się, ale zamiast SOLARIS do benzyniaka lepiej wlać Evolution albo LDX - dodatki do wypalania DPF i "unieszkodliwiania" ropy nie są potrzebne



Pankuba - 04 lis 2009 20:00

zastanawiam sie nad ELF EXCELLIUM LDX 5W40 4L
Jeżdżę na nim od dwóch tygodni i jestem zadowolony z pracy silnika. Wcześniej były Mobil 10W40 i Agip 10W40.



marcin255 - 04 lis 2009 20:02

zastanawiam sie nad ELF EXCELLIUM LDX 5W40 4L
Jeżdżę na nim od dwóch tygodni i jestem zadowolony z pracy silnika. Wcześniej były Mobil 10W40 i Agip 10W40.



brii - 04 lis 2009 20:07

jak zzam życie będzie trzeba z allegro brać bo w sklepach raczej trudny do dostania
W InterCars do kupienia bez problemów. Przynajmniej na mojej wsi jest łatwo dostępny (znacznie łatwiej niż Evolution 5W30) - w większości sklepów jest. Nawet w Makro i Auchuan jest Nie dam wiary, że we Wro jest inaczej.



Pankuba - 04 lis 2009 20:11

no to chyba stanie na nim ale jak zzam życie będzie trzeba z allegro brać bo w sklepach raczej trudny do dostania . z tego co patrzę we Wrocku same castrol i mobile

Poszukaj w sklepach, nie są wcale takie rzadkie.
LDX 4l powinien mieć plombę w szyjce bańki, nie wiem, czy w przypadku Elfa są spece od podrabiania, którzy dbają również o ten szczegół.



marcin255 - 04 lis 2009 20:19
dzięki ,jutro dzwonię do InterCars i spojrzę w halfordsie choc tam chyba lotos tylko



Sokool - 04 lis 2009 21:55

dzięki ,jutro dzwonię do InterCars
2 sztuki na stanie w IC na Armii Krajowej. 144 zeta za 4 litry.



marcin255 - 04 lis 2009 22:07
trochę drogo na alledrogo ok 95zł.



Puhcio - 04 lis 2009 22:35
Ktoś z was kupował na allegro olej od kolegaberlin ?

http://www.allegro.pl/item795869551_tot ... mocja.html

Albo od oilcars (maja dla mnie wiekszą wiarygodność, bo są sklepem i to w polsce ...)

http://www.allegro.pl/item796723970_bp_ ... mocja.html



marcin255 - 04 lis 2009 23:01
nad tym bp też myślałem



janosik1977 - 04 lis 2009 23:07
Witam!

A co myślicie na temat zalania do Mazdy Premacy DI oleju silnikowego FORD 5W30.
Podobno ma dobre rekomendacje i cena bardzo korzystna za 5l 85PLN. Dodam ze lalem go VW Passata, i nie narzekałem, ale nie wiem jak by to było w przypadku Madzi.

http://www.allegro.pl/item793318727.html



PuchateQ - 05 lis 2009 9:49

dzięki ,jutro dzwonię do InterCars i spojrzę w halfordsie choc tam chyba lotos tylko
Ta firma to banda zlodzieji Przynajmniej w Szczecinie.
Wiem co mowie, bo tam pracowalem



Grzyby - 05 lis 2009 10:04

Ta firma to banda zlodzieji
dopóki mają lepsze ceny niż inni i płacąc otrzymuję to co zamawiam to nie ma podstaw żebym o kimkolwiek miał takie zdanie. Wewnętrzne sprawy firmy mnie zupełnie nie interesują.



marcin255 - 05 lis 2009 11:40
no i zalałem 5W40 lotosa bo był po 85 zł w Realu . Elf za 40 zł w litrowych opakowaniach tylko to za drogo.
No i przejechałem sie trochę jest na bank ciszej i lżej silnik chodzi . Zostawiłem filtr bo ma 2 tys km , zrobię 2-4 tys km i zaleje Elf i wymienię filtr

przeżyłem lekki szok wg. rachunków jakis debil w okresie gwarancji 24 mies 30 tys km zaczął zalewać 15W40 i tak do 2003 gdzie ktos zalał 10w30 rachunki z ASO Mazda

czyli Madzia juz przeszła z minerała na półsyntetyk przy przebiegu 75 tys km.
15 -30-45-60 tys km 15W40 zgroza



awruk - 05 lis 2009 21:32
witam....
autko jezdzi juz u mnie jakies 16tys na mobil 10w-40... teraz przy wymianie oleju przebieg auta przekroczy 200tys... mysle nad zmiana oleju na 15w-40... jak do tej pory autko bralo ok 0,3l na 1000km..
co sadzicie o takiej zmianie i dlaczego.. czy to jakos moze zaszkodzic silnikowi czy raczej nic sie nie powinno dziac...



malkolm - 05 lis 2009 21:47
awruk a po co?? ja bym zmieniła na 5 w40, przecież zima się zbliża



Pankuba - 05 lis 2009 22:36

no i zalałem 5W40 lotosa bo był po 85 zł w Realu . Elf za 40 zł w litrowych opakowaniach tylko to za drogo.
No i przejechałem sie trochę jest na bank ciszej i lżej silnik chodzi . Zostawiłem filtr bo ma 2 tys km , zrobię 2-4 tys km i zaleje Elf i wymienię filtr


Na Twoim miejscu zalałbym wtedy zamiast Elfa jakiś pełny syntetyk 5W40 (sam teraz żałuję, że tego nie zrobiłem przechodząc z 10W40 na 5W40), np.
Synthoil High Tech 5W-40 Liqui Moly
albo Valvoline SynPower 5W-40
albo Motul (chyba najdroższy),
ostatecznie Mobil, ale tu znacznie większe prawdopodobieństwo, że trafisz na chrzczony olej.



marcin255 - 06 lis 2009 5:57

zastanawiam sie nad ELF EXCELLIUM LDX 5W40 4L
Jeżdżę na nim od dwóch tygodni i jestem zadowolony z pracy silnika. Wcześniej były Mobil 10W40 i Agip 10W40.



Urbanek - 06 lis 2009 6:04
Mam pytanko

do swojej mazdy leje Castrol Magnatec 10W40 czyli polsyntetyk....
Z tego co wyczytalem Elf do mazdy pasuje najbardziej. CZy w takim badz razie zalac Elf-a??
I jaki syntetyk czy polsyntetyk??



malkolm - 06 lis 2009 6:56
Urbanek a skąd u licha ktoś ma wiedzieć jakie ty masz auto??



brii - 06 lis 2009 8:24

Elfa jakiś pełny syntetyk 5W40
Elf 5W40 to pełny syntetyk - 5W30 to hydro



JohnnyB - 06 lis 2009 9:08
Elfa można poszukać w salonach Renault,mają dużo i wszystkie, a co do ceny ostatnio kumpel brał za 120 PLN 5 litrów, ale on tam pracuje :-),
Następnym razem i jak zaleje Elfa zamiast Mobila, przynajmniej na pewno będę miał pewność ze leje 5w30 a nie coś innego biorąc z małych sklepików i z Allegro,

A co do Elfa to jest to samo dokładnie co Total ? mam rozlewnie niedaleko Totala, może u nich da się coś kupić? Czy lepiej brać Elfa czy Totala ?



Radex - 06 lis 2009 10:49
a.gadula do Twojej madzi byl wlewany wczesniej bodajze elf 10w40. ja tez takiego wlewalem i bylem zadowolony. ale ostatnio jakos przerzucilem sie na castrola.

a silniczek masz ekstra utrzymany i szanowany.
jak dobijesz do 10.000 to sprobuj moze wlac ktorys z powyzszych...



daniel2505 - 06 lis 2009 11:55
Po zakupie auta oczywiście jednym z pierwszych kroków była wymiana oleju. Mam do auta wiarygoną książkę seriową. W książke włożona była kartka z ostatniej w Holandii wymiany oleju. Widac tam że zalewany był Dexelia Plus 5W40. Z braku laku wlałem Castrol Edge TurboDiesel 5W40 ale jakoś nie bardzo mnie ten olej przekonuje. Silnik troche głośniej pracuje a ostatnio nawet zaczęło być słychac świszczące Turbo. Przejechałem na Castrolu ok 6tys km ale przy następnej wymianie zdecydownie wrócę do Dexeli tylko gdzie ją kupić? Ma ktoś dostęp do oleju z pewnego źródła i możliwość wysyłki bo do najbliższego serwisu Mazdy mam ponad 100km



brii - 06 lis 2009 12:28
Obstawiam, że Dexelia 5W40 to pewnie Elf Excelium 5W40 LDX



Pankuba - 06 lis 2009 18:42

Elfa jakiś pełny syntetyk 5W40
Elf 5W40 to pełny syntetyk - 5W30 to hydro



brii - 06 lis 2009 20:28

Jesteś w błędzie. ELF EXCELLIUM LDX 5W40 to hydrokrak, co najwyżej ma domieszkę PAO. Opieram się na tym, co pisali o nim w necie ludzie zajmujący się analizą olejów (fora niemieckie i anglojęzyczne).
To zajrzyj do specyfikacji tego oleju a nie opieraj się na forach



Pankuba - 06 lis 2009 20:44

Jesteś w błędzie. ELF EXCELLIUM LDX 5W40 to hydrokrak, co najwyżej ma domieszkę PAO. Opieram się na tym, co pisali o nim w necie ludzie zajmujący się analizą olejów (fora niemieckie i anglojęzyczne).
To zajrzyj do specyfikacji tego oleju a nie opieraj się na forach



a.gadula - 07 lis 2009 0:16
Radex, posłałem ci elaborat na PW. A tak na marginesie wracając z pracy na rowerze, wpadłem po drodze doASO Mazdy w Łodzi przy Włókniarzy i z ciekawości zapytałem o Dexelię półsyntetyk. Cena 35 zł za litr bo tylko litrowe im zostały, natomiast pełen syntetyk stoi u nich za 50 zł. Pomimo potu i brudu na twarzy, popatrzyłem sobie na nową 6tkę, gadam ze sprzedawca i nie wierzę, że 2.5 benzyna jest cztero cylindrowcem, czemu? BMW 7ka w top modelu zeszła z 12tu garów na 8, oj złe czasy nadchodzą. A jeśli chodzi o tą Dexelię to ja wolę co 8tys km zalać Mobila, a w njablizszym czasie Elfa niż co 15 ta Dexelię. I jaki komfort psychiczny mam



daniel2505 - 07 lis 2009 17:20

Widac tam że zalewany był Dexelia Plus 5W40

Właśnie przeglądałem jeszcze raz kartkę z wymiany oleju z Holendii mojej Mazdy. I do końca nie wiem czy lana była Dexelia Ultra czy Dexelia Plus bo na kartce nie zaznaczyli gęstości tylko postawili "ptaszek" pomiedzy oboma rodzajami oleju. Teraz moje pytanie czy mozna bezpiecznie przejść na 5W30 jeśli lany był 5W40. Chyba nie ma dużej różnicy pomiędzy tymi olejami, z tym że Ultra jest zalecany przez Mazdę. Silnik ma ponad 240kkm przebiegu ale kompletnie nie wykazuje zużycia. Oleju nie pobiera, zero wycieków. Ponawiam też pytanie


zdecydownie wrócę do Dexeli tylko gdzie ją kupić? Ma ktoś dostęp do oleju z pewnego źródła

Dzięki wszystkim za porady



marcin255 - 08 lis 2009 7:59
mam pytanie jeszcze jeśli w instrukcji jest API-SG to API SL/CF może być jak to jest z API ?
I co sądzicie o VALVOLINE Olej MaxLife 5W40 4L Synthetic

co dziwne sam Valvoline w wyszukiwarce mimo zaznaczenia +100 tys.km proponuje
VALVOLINE SYNPOWER 5W-30 ?



malkolm - 08 lis 2009 9:45
marcin255 dokładny opis wszystkich specyfikacji znajdziesz na stronie http://www.gulf.pl/



marcin255 - 08 lis 2009 9:53
ok ,dzięki



andree - 13 lis 2009 7:37
może troche głupie pytanie , bo wiadomo że olej powinno się co sezon wymienić i najlepiej przed zimą.., ale jak ja od listopada tamtego roku, czyli od poprzedniej wymiany zrobiłem ok 7 000 km .. ,
zmieniać ,
a może dopiero na wiosne ,
jeżdże na Castrolu 10w40, a zamiarzam zmienić na Elfa..



Pankuba - 13 lis 2009 9:03

może troche głupie pytanie , bo wiadomo że olej powinno się co sezon wymienić i najlepiej przed zimą.., ale jak ja od listopada tamtego roku, czyli od poprzedniej wymiany zrobiłem ok 7 000 km .. ,
zmieniać ,
a może dopiero na wiosne ,
jeżdże na Castrolu 10w40, a zamiarzam zmienić na Elfa..

Ja bym zmienił, zwłaszcza gdy w przebiegu Twojej 626 większy udział ma jazda po mieście. Jeśli ze zmianą poczekasz do wiosny, to przy częstych startach silnika na zimno, będziesz miał za te kilka miesięcy już sporo więcej paliwa w oleju, co z i tak obniżonymi właściwościami oleju nie jest pożądane. Ewentualnie możesz jeszcze trochę pojeździć na starym i dać Maździe prezent na gwiazdkę albo zmienić na Nowy Rok
Jaki Elf?



andree - 13 lis 2009 9:45

Jaki Elf?
10w40 , kolega zachwala ta markę..

cytat.
Zgadzam się z Andrzejem w 100% Akurat dla Mazdy Mobil to ZŁO Tymbardziej do KL-a
W uproszczeniu: nie odpowiednia lepkkośc dla silników japońskiej konstrukcji. Japończyki wymagają olejów o niskiej lepkości, jako że są z założenia jednostkami szybkoobrotowymi, nie bez przyczyny Mazda lubi duże obroty.
Ja osobiście polecam każdemu do Mazdy oleje m-ki ELF. Producent ten produkuje dla koncernu Mazdy oleje pod nazwą DEXELIA czyli ich "firmowe" oleje, a nie jest to nic innego jak właśnie ciut wzbogacony (bo tak zażyczyła sobie Mazda) olej ELF, np. taki:
http://www.elf.com.pl/produkty/osobowe/ ... ilniki.htm
To jest prawie dokładnie Mazdowska Dexelia. A tu dyskusja na ten temat: http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.ph ... start=1100
Porównanie oleju ELF i DEXELIA:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/478 ... b7b4c.html
Jakie mogą byc skutki zalewania silnika olejem o zbyt wysokiej lepkości: wzrost spalania, a co gorsza zapieczone pierścienie co równa się dymienie.

edit.
tak, na LPG, większość miasto i odcinki po 5-6 km.., tak też myślałem .. i chyba masz racje że zmienić.. , tylko na Elfa



Krisek - 13 lis 2009 14:29
Konieczna jest zmiana ( Niechce mi sie pisac ... co jak kwasowosc oleju, korozja itd itp ) ... jesli autko nie bedzie jezdzone wcale ...
Zmien na najtanszy API olej jaki znajdziesz ... zalej I przed latem znowu wymien .. na swojego ELF'a

BTW.. Mobil tak samo doskonale sie nadaje do Mazd jak Castrol, Elf, Orlen itd itp ...



Pankuba - 13 lis 2009 15:34

Konieczna jest zmiana ( Niechce mi sie pisac ... co jak kwasowosc oleju, korozja itd itp ) ... jesli autko nie bedzie jezdzone wcale ...
Zmien na najtanszy API olej jaki znajdziesz ... zalej I przed latem znowu wymien .. na swojego ELF'a
...

Lubisz wpędzać ludzi w koszta ? Człowiek posłucha Cię, zmieni teraz, na wiosnę zaleje Elfa, a potem zalecisz mu zmianę tegoż przed kolejną zimą, bo w lato wyjątkowo wyjeździ 7 tyś


BTW.. Mobil tak samo doskonale sie nadaje do Mazd jak Castrol, Elf, Orlen itd itp ...
No właśnie, ale niektórych nadal ciężko przekonać (vide post cytowany przez andree) ...



andree - 14 lis 2009 6:32

Krisek napisał:

BTW.. Mobil tak samo doskonale sie nadaje do Mazd jak Castrol, Elf, Orlen itd itp ...

No właśnie, ale niektórych nadal ciężko przekonać (vide post cytowany przez andree) ...

dzięki z porady.. ,
ale na pewno nie będe zmieniał oliwy teraz i na wiosnę.. , a jeżeli chodzi o Mobila, w moim przypadku 10w40,
nie był zły.., ale po zalaniu Castrol znaccznie wyciszył silniczek, zaczął równiej pracowac , nie wiem na czym "gebels" jezdził (chyba tam moto doktorów nie stosowali ), ale musiało to "coś" dobrze pasowac do tego silnika , bo chodził jak zegarek , po wlaniu Mobila .., znaczne pogorszenie.
Mobil dobrze sie sprawował w moich poprzednich autach (opel, volvo)

Z innej troche beczki
Mechanik stwierdził że mam brudną hydraulikę w silniku (szklanki), bo na rozgrzanym kilka szklanek troche klepie, cyka.., nie jest to wina "nieszczęsnego zaworka" (tak stwierdził), bo ciśnienie silnika jest podobno ok.. i polecił mi żebym przed wymianą oleju zastosował środek do mycia(czyszczenia) hydrauliki w silniku.., podobno klepanie ma ustać.. , dobry to pomysł ?, troche sie tego boje żeby za bardzo mi silnika nie umył i żeby nie zaczął przeciekać, lub stracił ciśnienie.., a jak juz, to jakiej firmy ten specyfik nabyć



marcin255 - 14 lis 2009 9:13
800 km od zmiany oleju na 5W40 - z czego 400 na autostradzie średnio 130 km/h -do 173 km/h -nic nie kapie , oleju tyle samo

Jako ,że został litr 5W40 postanowiłem zlać litr oleju i dolać tego nowego z bańki bo i tak zmieniam na Elfa to po co wywalać i szok olej jak smoła po 800km.
Syf taki ,że po 10 tys.km taki olej nie jest - myje się myje

zrobię jeszcze 500 i zlewam całe to świństwo , wymiana filtru i Elf 5W40 lub SHELL HELIX ULTRA 5W40
no własnie ten Shell wart uwagi za 50 zł.



Pankuba - 14 lis 2009 14:18

Krisek napisał:

BTW.. Mobil tak samo doskonale sie nadaje do Mazd jak Castrol, Elf, Orlen itd itp ...

No właśnie, ale niektórych nadal ciężko przekonać (vide post cytowany przez andree) ...

dzięki z porady.. ,
ale na pewno nie będe zmieniał oliwy teraz i na wiosnę.. , a jeżeli chodzi o Mobila, w moim przypadku 10w40,
nie był zły.., ale po zalaniu Castrol znaccznie wyciszył silniczek, zaczął równiej pracowac , nie wiem na czym "gebels" jezdził (chyba tam moto doktorów nie stosowali ), ale musiało to "coś" dobrze pasowac do tego silnika , bo chodził jak zegarek , po wlaniu Mobila .., znaczne pogorszenie.
Mobil dobrze sie sprawował w moich poprzednich autach (opel, volvo)

Z innej troche beczki
Mechanik stwierdził że mam brudną hydraulikę w silniku (szklanki), bo na rozgrzanym kilka szklanek troche klepie, cyka.., nie jest to wina "nieszczęsnego zaworka" (tak stwierdził), bo ciśnienie silnika jest podobno ok.. i polecił mi żebym przed wymianą oleju zastosował środek do mycia(czyszczenia) hydrauliki w silniku.., podobno klepanie ma ustać.. , dobry to pomysł ?, troche sie tego boje żeby za bardzo mi silnika nie umył i żeby nie zaczął przeciekać, lub stracił ciśnienie.., a jak juz, to jakiej firmy ten specyfik nabyć



andree - 14 lis 2009 18:52
Pankuba, ja myślałem nad takim specyfikiem, co go się dolewa do starego oleum przed wymianą, na 15 minut do lekko rozgrzanego silnika, autko pochodzi na wolnych , a później do beki razem ze starym olejem (o takim czymś mechanik mi mówił) , ten co podałeś ma trochę inne działanie ,



marcin255 - 14 lis 2009 18:56
płukanka
np. http://allegro.pl/item799044563_liqui_m ... lnika.html



Pankuba - 14 lis 2009 18:59
Ten pierwszy ma wyciszyć popychacze.
Natomiast ten Motor Clean to płukanka, o której piszesz. Dodajesz do starego oleju na 10 minut, można przedłużyć w niektórych przypadkach do 15 minut, i potem do recyklingu.



bull - 14 lis 2009 18:59

i/albo zrobić płukankę Motor Clean Liqui Moly
O tym co myślałeś też ci napisał. Czytac uważnie.....



andree - 14 lis 2009 19:07

płukanka
np. http://allegro.pl/item799044563_liqui_m ... lnika.html

o, o właśnie o takim czymś myślałem , co prawda mechanik podał mi inną firmę (której nie pamietam), ale produkty firmy LIQUI są OK, wiec zakupie tą płukankę , dzięki.

bull napisał:
O tym co myślałeś też ci napisał. Czytac uważnie.....

fakt..



Pankuba - 14 lis 2009 19:10

płukanka
np. http://allegro.pl/item799044563_liqui_m ... lnika.html


Jeśli jest to identyczne w składzie i w działaniu z Motor Cleanem oferowanym w DE, to jak najbardziej.



marcin255 - 15 lis 2009 6:57
sam się zastanawiam czy nie płuknąć silnika ale jak zobaczyłem ten syf po 800km to trochę się boję , najwyzej kolejny raz zmienię olej i filtr po 2-3 tys km



Tubi - 15 lis 2009 10:52
Nowa formulacja Castrol Magnatec Professional

Castrol wprowadził nową, trzykrotnie testowaną formulację olejów Magnatec Professional. Dzięki temu linia produktów Magnatec Professional, dedykowanych na potrzeby serwisów autoryzowanych, jeszcze lepiej chroni jednostki napędowe samochodów.
Pierwsze oleje silnikowe z rodziny Castrol Magnatec zostały opracowane w 1996 roku. Wtedy też po raz pierwszy zastosowano unikalną formulację Inteligentnych Molekuł, nad którą inżynierowie z Centrum Technologicznego Castrol pracowali przez kilka lat. Inteligentne Molekuły, dzięki wyjątkowym właściwościom magnetycznym, przylegają do wewnętrznych elementów silnika, tworząc specjalną formułę ochronną dla jednostek napędowych. Taka dodatkowa ochrona ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas pierwszych 10 minut od chwili rozruchu, kiedy to powstaje aż 75% wszystkich uszkodzeń silnika.

Inżynierowie Castrol pracowali jednak nad stworzeniem nowej formulacji Magnatec Professional. Dla kilku wiodących producentów samochodów przeprowadzono specjalistyczne testy w bardzo wymagających warunkach. W trakcie sprawdzianów wewnętrznych, opartych o 100-godzinny złożony test, sprawdzono odporność na zużycie elementów głowicy, a w szczególności wałków rozrządu. W każdym z silników takich producentów, jak Mercedes-Benz, Volkswagen i Ford, zanotowano zmniejszenie zużycia tych elementów co najmniej o połowę. Kluczowym parametrem, pozwalającym na uzyskanie takich wyników, była płynność oleju Magnatec Professional oraz jego wyjątkowy pakiet ochronny, aktywujący się już w skrajnie niskich temperaturach.

Wewnętrzny test Castrol w dużej części bazował na sekwencyjnym teście IV, używanym przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA) i Amerykański Instytut Naftowy (API). Jednak inżynierowie Castrol wprowadzili wewnętrzne, ostrzejsze wymagania. Żaden z olejów Magnatec Professional nie może wykazywać parametrów zużycia głowicy wyższych, niż 50 mikronów. Dodatkowo produkty muszą spełniać potrójny test, co oznacza nie 100, a 300 godzin stałej pracy. Badane oleje podczas całej próby nie zużywały więcej, niż nieco ponad 20 mikronów oraz wykazywały doskonałe własności ochronne w niskich temperaturach. Dodatkowo podczas kolejnych testów stwierdzono bardzo niską odparowywalność olejów Magnatec Professional, wynoszącą poniżej 9,4%, co z kolei ma wpływa na zmniejszone zużycie samego oleju podczas pracy silnika.

Produkty opracowane w nowej formulacji Castrol Magnatec Professional to:

- syntetyczny Castrol Magnatec Professional B4 5W-40 (ACEA C3 – ACEA A3/B4 – API SM/CF – MB-approval 229.31 VW 502 00/505 00/505 01 – Ford WSS-M2C-917-A Renault RN0700 and RN 0710)

- półsyntetyczny Castrol Magnatec Professional A3 10W-40 (ACEA A3/B3 – API SL/CF – MB-approval 229.1 VW 505 00)

- rekomendowany przez Forda Castrol Magnatec Professional A1 5W-30 (Ford WSS-M2C-913-A, WSS-M2C-913-B, WSS-M2C-913-C ACEA A1/B1 – API SL/ILSAC, GF-3).

Dzięki trzykrotnym testom Castrol jest pewien, że oddaje w ręce Klientów profesjonalne oleje, które dają najwyższy poziom ochrony przeciwzużyciowej, nawet jeśli olej wykorzystywany jest tylko na dolewki. Dzięki temu samochód dłużej pozostaje w doskonałej kondycji.

Co o tym sądzicie?



marcin255 - 15 lis 2009 10:58
Reklama



Tubi - 15 lis 2009 11:15
Też tak sądze coraz więcej słyszę złych opini o castrolu ale niestety dopiero 3,4 mam zrobione więc nie ma sensu wymieniać, następnym razem zaleje Motula na próbe chyba. Ten z kolei polecają ludzie



Ziolkov - 15 lis 2009 12:17
Czy moglibyście wyjaśnić bardziej szczegółowo dlaczego Mobil 10 w 40 jest niekorzystny dla silników japońskich w porównaniu z Elfem lub Motulem ?
wszystkie mają takie samo oznaczenie więc chyba ich lepkość również powinna być taka sama?
Pytam bo w poprzednim aucie (Z5) lałem mobil i faktycznie miałem problemy z uszczelniaczami.
pozdrawiam



Pankuba - 15 lis 2009 12:22

Badane oleje podczas całej próby nie zużywały więcej, niż nieco ponad 20 mikronów. Dodatkowo podczas kolejnych testów stwierdzono bardzo niską odparowywalność olejów Magnatec Professional, wynoszącą poniżej 9,4%, co z kolei ma wpływa na zmniejszone zużycie samego oleju podczas pracy silnika.

Jeśli z tym zużyciem podawanym w mikronach jest tak samo jak z odparowalnością, to nie jest to żaden rewelacyjny wynik. Jest przynajmniej kilka produktów 5W40 z odparowalnością dużo mniejszą niż 9%.


Czy moglibyście wyjaśnić bardziej szczegółowo dlaczego Mobil 10 w 40 jest niekorzystny dla silników japońskich w porównaniu z Elfem lub Motulem ?
Pytam bo w poprzednim aucie (Z5) lałem mobil i faktycznie miałem problemy z uszczelniaczami.
pozdrawiam

Powód może m. in. być taki, że Mobil ze względu na lepszy pakiet dodatków lepiej oczyszcza silnik i ujawnia uszkodzone miejsca w elastomerowych uszczelnieniach, podczas gdy inny olej je tylko maskował.



JohnnyB - 16 lis 2009 13:44
Witam a ja ostatnio zmieniłem olej z MOBIL ESP formula 5w30 na Motul 8100Xclean 5w30 i powiem ze odczułem na razie różnice w dźwięku pracy silnika, na Motulu jest ciszej, żona mówi że jednak na Motulu auto jest słabsze, ja autem na co dzień nie jeżdżę więc ciężko mi porównywać. Czy w ogóle może być taka możliwość ze auto na jednym oleju jest słabsze ? Problem polega na tym ze olej nie był z pewnego źródła wiec mozę to jakiś mineral zalalem i teraz jest cichszy ?
Dzięki za pomoc,
Pozdrawiam,
Marcin,



prezes83 - 16 lis 2009 23:21
Witam,
wiem że temat wałkowany setki razy jednak nie zamierzam znów rozwijać burzliwej dyskusji. Przeczytawszy znaczną część wątku wychodzi na to że wszystko zależy od potrzeb i kondycji silnika, w instrukcji napisano "API Service SG" jednak dla mnie chemicznego laika ciężko coś z tego skumać

Tak więc proszę o pomoc który olej wybrać z poniższej listy:

1. ELF EXCELLIUM LDX 5W40
2. Valvoline SynPower 5W-30
3. Castrol Edge 5W-30
4. Castrol Magnatec 5W-40 C3
5. TOTAL QUARTZ 9000 5W40
6. inny ?

Dodam że autko ma 186kkm i ostatnio zalane było syntetykiem Castrol 5w40.
Miesiąc temu założyłem też lpg - powiedzieli że lepiej przejść na półsyntetyk - prawda ?

dzięki!
pozdrawiam



Krisek - 17 lis 2009 5:17
Hym wymieniles liste doskonalych oleji ..

a co bys powiedzial o Lotosie albo Orlenie ?



marcin255 - 17 lis 2009 6:58
a co powiedzie o Shell Ultra 5W40 ?



prezes83 - 17 lis 2009 8:42

a co bys powiedzial o Lotosie albo Orlenie ?

nie wiem, nigdy nie miałem z nimi kontaktu, Lotosa to się do maluszka dolewało

co byś wybrał ?



malkolm - 17 lis 2009 8:43
marcin255 powiem tyle że za drogi
prezes83 ja jeżdżę na syntetycznym lotosie i na razie jest bardzo ok. no i w kieszeni coś zawsze zostanie



marcin255 - 17 lis 2009 8:48

marcin255 powiem tyle że za drogi


ok ale znajomy kupuje hurtowo po duzo niższej cenie więc?



Goodspit - 17 lis 2009 8:50

Tak więc proszę o pomoc który olej wybrać z poniższej listy:

1. ELF EXCELLIUM LDX 5W40
2. Valvoline SynPower 5W-30
3. Castrol Edge 5W-30
4. Castrol Magnatec 5W-40 C3
5. TOTAL QUARTZ 9000 5W40
6. inny ? ysz


Ja przy ostatniej wymianie wlałem to co masz pod numerem 2 Na razie za wiele powiedzieć nie mogę bo przejechałem dopiero jakieś 500 km.



Pankuba - 17 lis 2009 10:56


1. ELF EXCELLIUM LDX 5W40
2. Valvoline SynPower 5W-30
3. Castrol Edge 5W-30
4. Castrol Magnatec 5W-40 C3
5. TOTAL QUARTZ 9000 5W40
6. inny ?

Dodam że autko ma 186kkm i ostatnio zalane było syntetykiem Castrol 5w40.
Miesiąc temu założyłem też lpg - powiedzieli że lepiej przejść na półsyntetyk - prawda ?

dzięki!
pozdrawiam

Jeśli dobrze kojarzę, to wszystkie mają aprobatę ACEA A3/ B3/ B4 i API SL wzgl. API SM, więc będzie OK.

Co do tego półsyntetyka przy LPG: Należało zapytać ich o uzasadnienie oraz wybadać, co dla nich jest półsyntetykiem . Być może mają rację.
Czy nie jest jednak tak, że przy spalaniu LPG osadza się więcej syfu nad zaworami dolotowymi niż przy zasilaniu benzyną? Dodatkowo ten rejon może być zanieczyszczany przez olej, a więc powinno się raczej zalewać to, co jest jak najmniej mineralne, a więc olej z jak największym udziałem komponentów syntetycznych w bazie.



marcin255 - 17 lis 2009 11:00
ktos powie co z tym Shellem ?



Pankuba - 17 lis 2009 11:11
Nie możesz znaleźć info o spełnianych normach i właściwościach termicznych itd.?



marcin255 - 17 lis 2009 11:18
raczej czy "łapie sie " na ta listę

1. ELF EXCELLIUM LDX 5W40
2. Valvoline SynPower 5W-30
3. Castrol Edge 5W-30
4. Castrol Magnatec 5W-40 C3
5. TOTAL QUARTZ 9000 5W40



Pankuba - 17 lis 2009 11:22
Bez problemu, jeśli bierzemy pod uwagę normy i wszelkie inne deklaracje producenta.



prezes83 - 17 lis 2009 11:27
malkolm na jakim dokładnie ?

Pankuba jakiś Twój typ ?



Pankuba - 17 lis 2009 13:13
Wahałbym się między Elfem i Valvoline. Interesujące Ciebie oleje Total i Elf to chyba bardzo podobne, jeśli nie identyczne produkty wypuszczane pod innymi markami.
Z opisów wynikałoby, że Valvoline jako jedyny jest pełnym syntetykiem. W pozostałych olej bazowy w większej części powstał w wyniku hydrokrakingu (HC) lub/i hydroizomeryzacji (HI), czyli chodzi o tzw. niekonwencjonalny olej mineralny. W oleju bazowym jest jakaś domieszka "prawdziwego" syntetyku czyli PAO. Jakby nie było, to bardzo dobre oleje, nie gloryfikuję PAO

BTW: Wg polskiego ustawodawstwa olej można nazwać syntetycznym (nie mylić z olejem "w pełni syntetycznym"), jeżeli w oleju bazowym jest max. 70% oleju HC/HI, a reszta, czyli min.30% to PAO (ewentualnie estry).



Pankuba - 17 lis 2009 13:25
dubel



malkolm - 17 lis 2009 17:40

malkolm na jakim dokładnie ?
ja mam lotos trafic 5w40
a teram mam pytanie z innej beczki, z jakiego powodu silnik nie pobiera w ogule oleju marki x a inny y bardzo mu smakuje??



Krisek - 17 lis 2009 17:43
Ha to jest Magia ....

bywa tak ze przy zmianie marki do 3 wymian moze wystepowac zuzycie oleju pozniej zniknac ...
prawda jest taka ze niema jednoznacznej odpowiedzi dlaczego tak jest ?

Lotos dobry wybor I wspierasz Polska Firme !

Lotos i Orlen robi fantastyczne oleje ... jak moj zapas mi sie skonczy cos sobie wysle z PL



malkolm - 17 lis 2009 18:20
u mnie po przejściu z mobila 10w40 na lotosa 5w40 zauważyłem że coś więcej ubywa niż zwykle na tamtym, ale skoro tak mówisz to będę kontynuował kolejne zmiany znowu na lotosa



travisowski - 17 lis 2009 18:36
Panowie co innego jak roznica lezy w marce a co innego jak roznica lezy w klasie lepkosci

z tego co napisales malkolm zrozumialem ze bieze ci 5w40 a 10w40 ci nie bralo.
chyba wiadomo dlaczego no nie?? szczegolnie jak silniczek troszke juz przejechal
marka nie ma tutaj nic do rzeczy

co innego jak jednej pije a drugiej nie przy tej samej klasie lepkosciowej. wtedy tak jak krisek pisze po 3 zmianach moze sie uspokoic



dyszel85 - 17 lis 2009 18:39
dokładnie, nie wiem co to za fachowcy namawiają wszystkich żeby przechodzić z półsyntetyka na syntetyk Wam też w wieku 30 lat smakowała by kaszka Bebiko?



Pankuba - 17 lis 2009 18:42

dokładnie, nie wiem co to za fachowcy namawiają wszystkich żeby przechodzić z półsyntetyka na syntetyk Wam też w wieku 30 lat smakowała by kaszka Bebiko?
Idąc Twoim tokiem myślenia, to wszyscy powinni pozostać na bebiko i nie eksperymentować, bo przecież bebiko dobrze wchodzi:)
Poza tym chyba nie zrozumiałeś travisowskiego.



dyszel85 - 17 lis 2009 18:46
kolego moje przesłanie jest takie, póki silnik jest w miarę świeży niech jeździ na synetyku, jak jest już starszy (duży przebieg) i zaczyna podpijać oliwkę zmienia się na zwykle na 10w/40, a tu parę "mechaników" proponuje zalewanie syntetykiem silnika który już 100 tysięcy pokonał na półsyntetyku lub nawet mineralnym. Bardzo dobrze zrozumiałem



Krisek - 17 lis 2009 18:47
10w40 a 5w40 nie jest problemem ...
Kontroluj stan ... odczekaj 2-3 Wymiany powinno sie zmniejszyc lub zastopowac ...

Mozliwe ze Lotos zaczol czyscic wszystko pierscienie itd ...

Bedzie OK ..

znam samochody z lat 80 przechodzace na syntetyki ...
Ale przejscie musi miec dobr podstawy ....

ale co zmieni mineralny ? przy starszym silniku - bo nierozumiem co mial by osiagnac ...
Ponad to Mechanicy nie powinni wogule wypowiadac sie w olejach ... bo to Trybologowie sie zajmuja takim tematem ...



Pankuba - 17 lis 2009 18:50

kolego moje przesłanie jest takie, póki silnik jest w miarę świeży niech jeździ na synetyku, jak jest już starszy (duży przebieg) i zaczyna podpijać oliwkę zmienia się na zwykle na 10w/40, a tu parę "mechaników" proponuje zalewanie syntetykiem silnika który już 100 tysięcy pokonał na półsyntetyku lub nawet mineralnym. Bardzo dobrze zrozumiałem

Jeśli chodzi o Twoje "przesłanie", to jest ono jasne. Tych "parę mechaników", to tak naprawdę nie są mechanicy, no ale niech travisowski się wypowie



prezes83 - 17 lis 2009 18:51
Więc... Lotos Trafiic czy ELF Excellinium ?



dyszel85 - 17 lis 2009 18:51
W samochodzie o znacznym przebiegu synetyk czyści wszelki nagar, powoduje rozszczelnienie oraz zwiększone zużycie oleju - powie to każdy dobry mechanik



travisowski - 17 lis 2009 18:51
krisek od wszystkiego sa wyjatki. ale wyjatkami nie mozesz operowac.

pierscienie w starym aucie maja prawo robic swoje po przejsciu z 10w na 5w i pobor wcale nie musi ustapic.

nie na darmo jest zasada ze nie przechodzi sie z wyzszego na nizszy w silnikach starszych



Krisek - 17 lis 2009 18:54
Jesli silnik nie jest wstanie przyjac syntetyka ze wzgledu na poszarpane/zuzyte uszczelki powinien zostac naprawiony ... a nie maskowac problem kiepskimi olejami ...

A zuzycie oleju pomiedzy syntetykiem a mineralnym nie bedzie wieksze mniejsze bo niby czemu ?



dyszel85 - 17 lis 2009 18:55

nie na darmo jest zasada ze nie przechodzi sie z wyzszego na nizszy w silnikach starszych
dokładnie taka jest zasada ogólnie przyjęta na świecie



travisowski - 17 lis 2009 18:59

Jesli silnik nie jest wstanie przyjac syntetyka ze wzgledu na poszarpane/zuzyte uszczelki powinien zostac naprawiony ... a nie maskowac problem kiepskimi olejami ...

zgadzam sie.
tylko nie kazdy bedzie remontowal stary silnik ktory nie bieze oleju z zalany jest 10w czy 15w

pobor oleju to nie tylko wycieki sam wiesz o tym doskonale. a jak nie cieknie i nie spala to tak ma byc. wiec po to zmieniac na 5w zeby robic remont? no litosci

jesli masz pewnosc co do stanu silnika to oki. zmieniasz i cieszysz sie

ale nie kazdy zna stan silnika bo nie kazdy ma auto od nowosci


A zuzycie oleju pomiedzy syntetykiem a mineralnym nie bedzie wieksze mniejsze bo niby czemu ?
no jak to czemu. kris nie zartuj sobie.



Pankuba - 17 lis 2009 19:03

nie na darmo jest zasada ze nie przechodzi sie z wyzszego na nizszy w silnikach starszych
dokładnie taka jest zasada ogólnie przyjęta na świecie



dyszel85 - 17 lis 2009 19:07
rozszczelnienie i łykanie oleju to dwie różne kwestie



malkolm - 17 lis 2009 19:09
to ja i tak następnym razem zaleje lotos i się okaże, w sumie jeśli weźmie 0,5l na 8 tys to jest to do przeżycia, przecież każdy diesel bierze (wcześniej 0,3 na 10 000km)



Pankuba - 17 lis 2009 19:10

rozszczelnienie i łykanie oleju to dwie różne kwestie
Poczytaj wątek, nie musisz się daleko cofać


to ja i tak następnym razem zaleje lotos i się okaże, w sumie jeśli weźmie 0,5l na 8 tys to jest to do przeżycia, przecież każdy diesel bierze (wcześniej 0,3 na 10 000km)
Cierpliwości, poza tym nie można wykluczyć, że półsyntetyczny Mobil ma mniejszą odparowalnosć niż hydrokrakowany Lotos.



Krisek - 17 lis 2009 19:11

nie na darmo jest zasada ze nie przechodzi sie z wyzszego na nizszy w silnikach starszych
dokładnie taka jest zasada ogólnie przyjęta na świecie



dyszel85 - 17 lis 2009 19:12

Poczytaj wątek, nie musisz się daleko cofać
po co mam czytać ja to wiem

w sumie jeśli weźmie 0,5l na 8 tys to jest to do przeżycia
Takie coś to jest granica błędu pomiarowego Ja wymiękam Malkolm nie masz poważniejszych zmartwień?



Pankuba - 17 lis 2009 19:14

w zaniedbanych silnikach ... jak ktos chce syn .. uzywal bym Pol Syntetyczny przez 2 zmiany ... moze jakis z dodatkami do zmiekczania Elastomoreow
Tak jest, taki środek ma w swojej palecie Motul, jest też Oel Verlust Stopp Liqui Moly.



travisowski - 17 lis 2009 19:16

Równie dobrze można napisać: Ogólna zasada jest taka, że jak zmieniłeś i pobiera więcej oleju, to nie znaczy, że doszło do rozszczelnienia.

tak jak napisal dyszel. rozszczelnienie a spalanie to dwie rozne sprawy
przejscie na 5w nie musi oznaczac odrazu rozszczelnienia ale moze powodowac przepalanie i ubytki chociazby poprzez pierscienie


Przy założeniu, że każdy, kto ma auto od nowości, faktycznie zna stan swojego silnika i nikt, kto nie ma auta od nowości, nie moze znać stanu swojego silnika


to ja i tak następnym razem zaleje lotos i się okaże, w sumie jeśli weźmie 0,5l na 8 tys to jest to do przeżycia, przecież każdy diesel bierze (wcześniej 0,3 na 10 000km)

to twoje auto. ty decydujesz.

uwazam ze nie mozna polecac innym przechodzenia na 5w w silnikach w okreslonym stazem bo jest to nie odpowiedzialne. nie bralo a teraz bieze i jaki w tym sens?
i bzdura jest ze ustanie. nie ustanie. pobor moze nie jest duzy i nie jest tragednia . jest np: do zaakceptowania ale nie pojawil sie bez przyczyny.
przyczyna jest



malkolm - 17 lis 2009 19:18

Takie coś to jest granica błędu pomiarowego ysz Ja wymiękam Malkolm nie masz poważniejszych zmartwień?
mnie to wcale nie martwi, ale jest okazja do pogadania i wymiany doświadczeń,



travisowski - 17 lis 2009 19:21
Panowie nie ma sensu sobie robic problemow jak ich nie ma.
nie bieze? wszystko gra? silnik ma swoje lata? zostawic i cieszyc sie spokojem
szukanie dziury w calym zawsze powoduje problemy

krisek tez dobrze zauwazyl ze co innego klasa lepk. a co innego baza

jak juz sie ktos uparl na 5w to niech juz bieze tego pol syntetyka

w silniku starszym kazde przejscie na olej zadszy moze powodowac przepuszczanie oliwy do komory spalania przez pierscienie jesli sa juz w nie najlepszej kondycji. kazdy o tym wie a nikt nie mowi.



Krisek - 17 lis 2009 19:26
Ustanie ...

BTW dokladnie 0.5L na 8K .. jesli zalany po Max Linie .. nawet nie musisz dolewac zapewne nic pomiedzy wymianami ....

Ponad to niema co sie bac czysczenia oleje Diesla ... maja duzo wiecej skladnikow czyszczacych .. niz normalne oleje syntetyczne ... czasami uzywam HDEO jak sa problemy ze Sludge w benzynach



prezes83 - 17 lis 2009 19:26
hehe, a pisałem na początku, że nie chce wywołać kolejnej burzliwej dyskusji

ogólnie wyszło na to że co bym nie wybrał ze swojej listy to będzie ok



Strona 11 z 15 • Zostało wyszukane 6413 rezultatów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15